Dzień Matki 2017. Życzenia na Dzień Matki

Dzień Matki 2017. Pamiętajcie, by w tym wyjątkowym dniu napisać, zadzwonić lub - najlepiej - spotkać się z mamą. Każdy sposób na złożenie jej życzeń będzie dobry.

Dzień Matki 2017 można świętować na wiele sposobów. Niektórzy wyręczają wtedy swoje mamy z ich codziennych obowiązków, inni decydują się na prezent - od bukietu kwiatów po nieco droższe podarunki. Chociaż wydaje się, że największym prezentem dla każdej z mam będzie po prostu wspólnie spędzony czas.

Nie bez znaczenia będą też nasze życzenia. Okolicznościowe kartki czy rymowanki znalezione w internecie nie zastąpią tego, co najlepiej możemy przecież wyrazić własnymi słowami. Ale - bez względu na formę - dla każdej z mam najważniejsze będzie to, że pamiętaliśmy o ich święcie.

Dzień Matki 2017. Skąd wzięło się święto?

Współcześnie obchodzony Dzień Matki wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Święto to ustanowiono w USA dla upamiętnienia aktywistki Ann Marie Jarvis. Do jej uhonorowania doprowadziła córka, która namawiała do tego już od 1905 roku. Pełny sukces osiągnięto jednak dopiero w 1914 roku. To właśnie wtedy amerykański Kongres uznał, że każda druga niedziela maja będzie odtąd ogólnonarodowym świętem. 

Dzień Matki w Polsce i na świecie

W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Data w naszym kraju nie jest jednak uzależniona od dnia tygodnia - święto każdego roku wypada 26 maja.

A jak jest w innych państwach? W tym przypadku co kraj, to obyczaj. Francuzi i Szwedzi dają prezenty swoim mamom w ostatnią niedzielę maja, a Niemcy, Grecy, Kanadyjczycy czy Włosi robią to tego samego dnia, co Amerykanie. Na Białorusi Dzień Matki przypada z kolei 14 października, a w Rosji dopiero późną jesienią - pod koniec listopada.

Dzięki internautom niewidoma dziewczynka mogła ujrzeć swoją mamę

Więcej o: