Zdanowska prezydentem Łodzi. "Będę dobrą gospodynią"

Według sondażu TVP 3 (TNS OBOP) na Hannę Zdanowską, kandydatkę Platformy Obywatelskiej, głosowało 59,51 proc. wyborców i to ona zostanie prezydentem Łodzi. Dariusz Joński (SLD) otrzymał 40,49 proc. Frekwencja w Łodzi wyniosła tylko 22,2 proc - to jeden z najniższych wyników w kraju.

Czytaj relację NA ŻYWO z II tury wyborów samorządowych

W II turze wyborów samorządowych, po zaciętej walce zwyciężyła Hanna Zdanowska (PO). Pokonała Dariusza Jońskiego przewagą ponad 20 proc.

- Chciałam podziękować wszystkim Łodzianom, jeśli te wyniki faktycznie okażą się prawdziwymi. Od dnia zaprzysiężenia obiecuje, że Łódź będzie miała dobrą gospodynię - powiedziała uradowana Zdanowska. Reakcja w sztabie wyborczym przyszłej pani prezydent była bardzo entuzjastyczna i spontaniczna. Wygraną, razem z kandydatką Platformy Obywatelskiej, cieszyli się Mirosław Drzewiecki oraz John Godson, który w związku z tym wydarzeniem zostanie pierwszym w Polsce czarnoskórym posłem .

Radość w sztabie Hanny Zdanowskiej

Dariusz Joński zaś ze spokojem przyjął wyniki sondaży i oświadczył, że poczeka na oficjalne wyniki. - Zrobiliśmy wszystko co mogliśmy, żeby przekonać wyborców do siebie. Zdecydowały szyby partyjne - powiedział TVP 3 Joński.

Reakcja w sztabie Dariusza Jońskiego

Zdanowską poparł nawet PiS

O głosowanie na kandydatkę PO poprosił Włodzimierz Tomaszewski (Łódzkie Porozumienie Obywatelskie), który miał trzeci wynik w pierwszej turze (ponad 17 proc.), a także Witold Waszczykowski (PiS), na którego głosowało ponad 15 proc. wyborców. Jońskiego wsparła jedynie Zdzisława Janowska, kandydatka niezależna. W pierwszej turze głosowało na nią niecałe 6 proc. wyborców.

O wygranej zadecydowała zima?

Joński, który jak dotąd sprawował funkcję wiceprezydenta miasta, odpowiadał za przygotowanie Łodzi do zimy. Mężczyzna wielokrotnie zapowiadał, że w tym roku pogoda nie zaskoczy drogowców. Jednak jego deklaracje nijak miały się do rzeczywistości. Gdy przez kraj przeszła fala śnieżyc, Łódź ogarnął paraliż komunikacyjny. Stało się tak, bo umowy z firmami odśnieżającymi nie zostały podpisane w porę.

"Chcesz takiej Łodzi?"

W piątek przed wyborami w centrum Łodzi rozdawano ulotki, na których Zdanowska, znana z billboardów z wyretuszowaną twarzą, wyglądała o wiele mniej korzystnie. Towarzyszyli jej skompromitowani, łódzcy politycy m.in.: odwołany ze stanowiska prezydenta Jerzy Kropiwnicki. Na dole kartki zaś widniało pytanie: "Chcesz takiej Łodzi?".

Szef sztabu wyborczego SLD, Jarosław Berger zaprzeczył, jakoby ktokolwiek z ugrupowania przygotował ulotki. - Nawet ich nie widziałem: My prowadzimy spokojną kampanię - powiedział.

Więcej o: