Wybory 2010. Sondaż: Kaczyński łagodzi wizerunek i nie traci, Komorowskiemu spada

- Nieznacznie spada poparcie dla Bronisława Komorowskiego, nie zmienia się natomiast poparcie dla Jarosława Kaczyńskiego - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii "Homo Homini" dla Polskiego Radia. Z badania wynika też, że blisko 60 proc. ankietowanych popiera decyzje o upublicznieniu zapisu z czarnych skrzynek tupolewa.

Gdyby wybory prezydenckie odbywały się jutro (niedziela 6.06) kandydat Platformy Obywatelskiej uzyskałby 46,5 procent głosów czyli o 1,1 procent mniej w porównaniu z sondażem sprzed tygodnia. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości uzyskałby 32,4 procent głosów czyli o 0,1 procent mniej niż w ubiegłym tygodniu.

Anna Karasińska z "Homo Homini" podkreśla, że utrata głosów u Bronisława Komorowskiego i stabilne poparcie Jarosława Kaczyńskiego wynika ze specyfiki elektoratu obydwu kandydatów. - Elektorat Komorowskiego jest niezbyt wierny. Sporo osób głosuje nie za samym marszałkiem, ale przeciwko Kaczyńskiemu. Kiedy natomiast Jarosław Kaczyński łagodzi swój wizerunek i jest politykiem pojednania, motywacje przeciwko mogą słabnąć - dodaje Karasińska.

W przypadku pozostałych kandydatów poparcie waha się o nie więcej niż pół procent w porównaniu do ubiegłego tygodnia. W sondażu na trzecim miejscu znalazł się Grzegorz Napieralski z poparciem 6,1 procent, a na kolejnych miejscach Waldemar Pawlak (4,4%), Andrzej Olechowski (2,2%), Andrzej Lepper (0,6%), Marek Jurek (0,4%), Janusz Korwin-Mikke (0,4%), Kornel Morawiecki (0,1%) oraz Bogusław Ziętek (0,0%). 6,4 procent ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

embed

69,3 procent ankietowanych zadeklarowało, że poszłoby do wyborów, gdyby odbywały się one jutro.

Publikacja zapisów z Tu-154 to dobra decyzja

W sondażu zapytano też respondentów, czy upublicznienie zapisów z czarnych skrzynek prezydenckiego tupolewa jest słuszne w obecnym czasie. 58,01 procent ankietowanych uznało, że tak, 20,78 procent, że nie, a 21,22 procent respondentów nie miało na ten temat zdania. Anna Karasińska z "Homo Homini" wyjaśnia, że sama treść zapisów nie miała wpływu na odpowiedzi ankietowanych. - Przeważyły zwykła ludzka ciekawość i prawo do informacji. Muszę też przyznać, że niektórzy respondenci dopiero od nas dowiadywali się, że te nagrania zostały upublicznione - dodaje Karasińska.

Sondaż został przeprowadzony 4 czerwca przez Instytut Badania Opinii "Homo Homini" metodą kwestionariuszowych wywiadów telefonicznych na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1068 pełnoletnich mieszkańców Polski. Błąd oszacowania wynosi 3 procent przy 95 procentowym progu ufności.

Polskie Radio wybrało Instytut Badania Opinii "Homo Homini" do przeprowadzenia sondaży prezydenckich. Instytut ten w ostatnich wyborach w 2009 roku do Parlamentu Europejskiego uzyskał wyniki sondaży najbardziej zbliżone do faktycznych wyników głosowania.

Więcej o: