Dorn: Ziobro wykończył mnie działając w dobrej wierze

- Minister Ziobro działał w dobrej wierze, wykończając mnie, ale to pan Kaczmarek prowadził bardzo zręczną intrygę - mówił w Radiu Zet marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Pytany, gdzie w Polsce funkcjonuje uklad oligarchiczny powiedział, że funkcjonuje on w mediach publicznych, a jego zadaniem jest bezustanny atak na rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek na pytanie Moniki Olejnik, czy to Janusz Kaczmarek "wykończył" jako szefa MSWiA odpowiedział: - Kaczmarek prowadził bardzo zręczną intrygę przy poparciu wprowadzonego w błąd pana ministra Ziobry, do którego mam pretensję, że dał się wprowadzić w błąd, bo nie musiał. Pan Ziobro działał w dobrej wierze, wykańczając mnie, bo sądził, że ja jestem złym i nieudolnym ministrem. Pan Kaczmarek tego typu poglądy podsycał, stwarzając sytuacje, które miały przekonać premiera i prezydenta, że ja blokuję walkę z układami i oligarchami.

Dorn został odwołany z funkcji szefa MSWiA w lutym tego roku. Zastąpił go Janusz Kaczmarek. Media spekulowały wtedy, co było powodem dymisji: brak sukcesów Dorna czy jego spór z ministrem Ziobrą o kontrolę nad policją.

Oligarchowie atakują PiS

"Oligarchowie atakują rząd, Jarosława Kaczyskiego, PiS, i to nie od dziś" - odpowiedział były marszałek Sejmu na pytanie, czy oligarchowie zagrażają obecnej władzy. Pytany kim w Polsce są oligarchowie odpowiedział, że istnieje dzisiaj w Polsce układ oligarchiczny w bardzo wielu dziedzinach gospodarki, także w strukturze właścicielskiej w środkach masowego przekazu.

- Jeśli spojrzymy na pewną polityczną tendencję w niektórych środkach masowego przekazu, to można powiedzieć ze od pierwszego dnia rządu mamy do czynienia ze stałym atakiem.(...) Jeżeli spojrzymy na tendencję polityczną TVN-u czy Polsatu, to jest ona jasna. To jest bezustanny atak na rząd PiS - powiedział Dorn.

"W formie pytania stawia pani trafna hipotezę" - odpowiedział pytany, czy takim oligarchą jest na przykład Zygmunt Solorz (właściciel Polsatu - red.). Pytany, gdzie taki uklad funkcjonuje w Gazecie Wyborczej stwierdził, że "Gazeta Wyborcza tkwi w układzie oligarchicznym., charakterystycznym dla olbrzymiej większości środków masowego przekazu. Zdaniem Dorna inaczej funkcjonuje oligarchia na Ukrainie czy w Rosji, a inaczej funkcjonuje ona w Polsce. - Jej władza jest mniejsza, ale funkcjonuje za pomocą metod bardziej subtelnych, cywilizowanych, ale istnieje - powiedział Dorn.

Jego zdaniem, elementy układu oligarchicznego można było zobaczyć oglądając film z nagrania, jak b. minister SWiA Janusz Kaczmarek "leci truchcikiem do pana Krauzego". - Nie wiem po co poszedł, ale na mnie robi wrażenie, jak minister Rzeczpospolitej leci do pokoju hotelowego, przechadza się po nim nerwowo, a następnie wchodzi do pokoju miliardera - wyjaśnił marszałek.