Masz 18 lat i pierwszy raz głosujesz w wyborach? Gdzie i jak oddać ważny głos? [PORADNIK]

Już 15 października przy urnach pojawi się niemal 1,5 miliona nowych wyborców. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące głosowania.

Wybory parlamentarne odbędą się już w najbliższą niedzielę 15 października 2023 r. Po raz pierwszy  weźmie w nich udział 1 422 000 osób (18 i 21-latkowie) - wynika z raportu Debiutanci'23. Dorastali słysząc o katastrofie klimatycznej. Gdy poszli do szkół średnich, w wyniku pandemii COVID-19 zostali zamknięci na długie miesiące w domu. Kiedy weszli w dorosłość, za naszą granicą wybuchła wojna i zaczęła szaleć inflacja.

Zobacz wideo Andrzej Domański: Koalicja nigdy nie usiądzie do stołu z Konfederacją

Wybory parlamentarne. Gdzie zagłosować? Adresy komisji wyborczych

Adres komisji wyborczej, czyli miejsce, w którym można oddać głos, jest dostępny na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. W zakładce dedykowanej wyborom do Sejmu i Senatu 2023 roku należy wybrać opcję "wyszukiwarka obwodów", a następnie w wyszukiwarce wpisać nazwę swojej miejscowości i ulicy, przy której mieszkamy.

Jeśli dana osoba chce zagłosować w innym miejscu, niż jest zameldowana, musi do 12 października złożyć wniosek do urzędu gminy o wpisanie do rejestru wyborców. Ci, którzy przebywają poza granicami kraju, mogą złożyć go u konsula.

Trzy karty do głosowania. Można odmówić przyjęcia jednej lub dwóch z nich

Trzy jednostronicowe karty do głosowania (jedna w wyborach do Sejmu, druga do Senatu, trzecia - referendum) zostaną wydane wyłącznie po okazaniu dokumentu tożsamości (od tego roku także w aplikacji mObywatel). "W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych informujemy, że karty do głosowania NIE BĘDĄ spięte. Nieprawdą jest, że trzy karty do głosowania będą zszyte lub w inny sposób złączone. Wyborca nie ma obowiązku, a prawo do udziału w głosowaniu 15 października i sam zdecyduje, czy we wszystkich, czy tylko w niektórych z trzech głosowań weźmie udział, a co za tym idzie, które karty do głosowania wyda mu obwodowa komisja wyborcza" - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Uwaga! Niepobranie karty referendalnej, bądź karty do głosowania, musi zostać odnotowane w spisie wyborców. Członek komisji w rubryce "Uwagi" ma obowiązek umieścić adnotacje:

  • bez Sejmu;
  • bez Senatu;
  • bez referendum;
  • lub odpowiednio na przykład "bez Sejmu i bez referendum".

Tylko takie działanie pozwoli prawidłowo rozliczyć się z liczby otrzymanych kart do głosowania - stwierdził Sąd Najwyższy.

Jak oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych? 

Na pierwszej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym, na drugiej nazwiska kandydatów do Senatu, a na trzeciej - cztery pytania referendalne, które brzmią:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
 

W wyborach do Sejmu i Senatu można głosować tylko na jedną listę kandydatów. Na liście należy znaleźć kandydata, na którego chce się zagłosować i w kratce postawić znak "x". Nieważność głosu to:

  • oddanie głosu na więcej niż jedną listę,
  • nieoddanie głosu na żadną z list, 
  • umieszczenie innego znaku.

Co najważniejsze, każda z kart musi być opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz okręgowej komisji wyborczej, w przeciwnym razie głos będzie nieważny. 

Wybory i referendum, 15 października 2023 r.Wybory i referendum, 15 października 2023 r. Gazeta.pl

Więcej o: