Zaświadczenie o prawie do głosowania cieszy się dużą popularnością. Jak uzyskać dokument?

Zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania jest rozwiązaniem dla osób, które chcą wziąć udział w wyborach parlamentarnych w dowolnym miejscu. Dokument należy złożyć w odpowiednim terminie. Rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, a urzędy utworzyły dla chętnych specjalnie wydzielone miejsca, gdzie można to zrobić.

Wybory parlamentarne odbędą się już 15 października. Polacy ruszą tego dnia do lokali wyborczych przypisanych do ich miejsc zameldowania, aby oddać głos. Są jednak osoby, które mieszkają daleko od tego obszaru. Wtedy jednym z rozwiązań jest zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania.

Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski: Jest na opozycji wiatr w żaglach, nie wolno tego zmarnować, trzeba pokonać PiS

Zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Jak otrzymać dokument?

Zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania można uzyskać poprzez złożenie wniosku w dowolnym urzędzie gminy. Według portalu GOV.pl w celu uzyskania zaświadczenia należy mieć przy sobie dokument tożsamości i wypełniony wniosek. Ważne, aby oznaczyć wybory, których dotyczy wniosek, w tym wypadku będą to wybory do Sejmu i Senatu RP. Opcjonalnie można podać dane do kontaktu. Dokumenty należy złożyć w urzędzie gminy nie później niż trzeciego dnia przed dniem wyborów, czyli do 12 października. 

Alternatywnym sposobem jest zmiana miejsca głosowania. Można zrobić to stacjonarnie w urzędzie gminy lub przez internet za pośrednictwem tej strony.

Wybory 2023. Zaświadczenie do głosowania poza miejscem zamieszkania cieszy się dużą popularnością

Według doniesień Polsat News zaświadczenie do głosowania poza miejscem zamieszkania cieszy się dużą popularnością. - Już teraz w stosunku do poprzednich wyborów podwoiła się liczba osób pobierających zaświadczenia uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania - poinformował Aleksander Ferenc, burmistrz dzielnicy Śródmieście w Warszawie w rozmowie z Polsat News. - To tysiące ludzi w skali miasta - dodał.

Dodatkowo zgłaszają się osoby, które nie głosowały do tej pory. Adam Ferenc przekazał, że w urzędzie przygotowano specjalnie wydzielone stanowiska, gdzie można uzyskać zaświadczenie. - Zapraszamy do 12 października po zaświadczenia, do dowolnego urzędu dzielnicy do godziny 18:00 - powiedział burmistrz i dodał, że zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania wydawane jest od ręki.

Więcej o: