Sondaż Kantar po niedzielnym Marszu Miliona Serc. Dobre wieści dla opozycji

Zmniejszył się dystans pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Koalicją Obywatelską - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Ugrupowania dzielą obecnie cztery punkty procentowe. Jak wynika z badania, szansę na podium ma też Nowa Lewica.

W najnowszym sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 34 proc. poparcia, co oznacza spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu do września. Na Koalicję Obywatelską chciałoby zagłosować 30 proc. badanych (spadek o 1 punkt). Nowa Lewica podskoczyła o 4 punkty procentowe i jej poparcie w sondażu to 10 proc. Na dalszych miejscach znalazła się Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) z wynikiem 9 proc. i Konfederacja - 8 proc. Pierwsze z ugrupowań zyskało 1 punkt, a drugie - straciło.

Zobacz wideo W nadchodzących wyborach gwarancją sukcesu opozycji będzie silna Lewica i TD

Chęć oddania głosu na Bezpartyjnych Samorządowców deklaruje 2 proc. badanych, taki sam odsetek chciałby też zagłosować na inny komitet. 5 proc. ankietowanych wciąż się waha.

Przy takim rozkładzie poparcia Prawo i Sprawiedliwość mogłoby (według szacunków) wprowadzić do Sejmu 188 posłów, KO - 157, Nowa Lewica - 46, Trzecia Droga - 41, a Konfederacja - 27. Jeden mandat przypadłby Mniejszości Niemieckiej. Tym samym KO, Nowa Lewica i Trzecia Droga miałyby szansę na wspólną większość.

Sondaż przeprowadzono metodą telefoniczną między poniedziałkiem a środą (a zatem już po niedzielnym Marszu Miliona Serc w Warszawie) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 pełnoletnich osób.

Wybory parlamentarne 2019. Jakie poparcie uzyskały poszczególne partie?

Dla porównania, Prawo i Sprawiedliwość w poprzednich wyborach do Sejmu (w 2019 roku) zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc. Wówczas przełożyło się to na 235 mandatów dla PiS, 134 dla KO, 49 dla listy SLD, 30 dla PSL-Koalicji Polskiej, 11 dla Konfederacji. Jeden mandat przypadł Mniejszości Niemieckiej.

Obecnie w klubie PiS zasiada 227 posłów, w klubie KO - 129, Lewicy - 42, Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści - 27, w kole poselskim Konfederacji - 11, kole Polska 2050 - 6, Po trzech posłów zrzeszają koła Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia, Lewica Demokratyczna i Polskie Sprawy. Dziewięcioro posłów jest niezrzeszonych.

Więcej o: