Tę gazetkę wkrótce możesz znaleźć w swojej skrzynce. Nieoficjalnie: "instrukcję" roznoszą listonosze

"Twój głos referendalny" to ulotka, którą niebawem może znaleźć w swojej skrzynce na listy każdy z nas. Gazetka autorstwa Fundacji Niezależne Media dotyczy głosowania w najbliższym referendum. "Instrukcja" jednoznacznie sugeruje "właściwe" odpowiedzi na zadane w nim pytania. - Mamy roznosić te broszury. Mają one trafiać do odbiorców prywatnych - przyznał Onetowi listonosz Poczty Polskiej.

Już 15 października wyborcy ruszą do urn oddać głos w wyborach parlamentarnych. Oprócz wyboru 460 posłów i 100 senatorów obywatele będą mogli wyrazić swoją wolę w równolegle przeprowadzanym referendum. Jak informuje Onet, do udziału w nim w nietypowy sposób próbuje namawiać Fundacja Niezależne Media. Ma ona stać za stronniczą broszurą, która trafiła już do skrzynek pocztowych m.in. w Kielcach i Białymstoku.

Zobacz wideo Na kogo głosować? ORB przedstawia program Lewicy

"Twój głos referendalny" w skrzynkach Polaków. W środku treści wymierzone w Tuska i sugestia właściwych odpowiedzi na pytania

"Polacy decyzją Tuska mieli pracować do śmierci", "Prywatyzacja była planem okradania Polaków!", "Linia zdrady. Tajne plany Tuska" - to tylko niektóre z nagłówków zawartych w ulotce zatytułowanej "Twój głos referendalny". Broszura informacyjna w formie czterostronicowej gazetki uderza przede wszystkim w osobę Donalda Tuska. Na każdej ze stron znajdują się pytania, na które mają odpowiedzieć uczestnicy referendum, z zaznaczonymi sugerowanymi odpowiedziami. We wszystkich przypadkach krzyżyk postawiono przy opcji "nie". Ostatnią stronę poświęcono natomiast instrukcji "jak poprawnie zagłosować w referendum?".

Prezesem Fundacji Niezależne Media jest Joanna Janerowicz, która przez wiele lat współpracowała z Tomaszem Sakiewiczem, obecnym redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej". Fundacja w kwietniu br. uzyskała od premiera Mateusza Morawieckiego dotację wysokości 5,7 mln zł.

Poczta Polska dostarcza stronniczą instrukcję głosowania w referendum? "Dostaliśmy wytyczne"

Według doniesień, które pojawiły się w mediach społecznościowych, za dystrybucję nietypowej instrukcji ma być odpowiedzialna Poczta Polska. - Dostaliśmy wytyczne, że od poniedziałku mamy roznosić te broszury. Mają one trafiać do odbiorców prywatnych - przyznał w rozmowie z Onetem jeden z kieleckich listonoszy.

- Zabieramy ze sobą tyle tych ulotek, ilu mamy na liście prywatnych adresatów. Jeśli ktoś danego dnia ma odwiedzić 50 osób, to zabiera 50 ulotek, a jeśli ma dostarczyć coś do 500 adresatów, to zabiera 500 ulotek - tłumaczył. Zarówno Poczta Polska, jak i Fundacja Niezależne Media, nie odniosły się na razie do sprawy.

Referendum 2023. Jakich pytań możemy się na nim spodziewać?

15 października uczestnicy referendum odpowiedzą na cztery pytania. W każdym przypadku możliwe będzie wskazanie odpowiedzi "tak" lub "nie". Ich treść przedstawiamy poniżej:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Udział w referendum jest całkowicie dobrowolny. W lokalu wyborczym można więc odmówić przyjęcia karty referendalnej. Wówczas członek komisji wyborczej musi odnotować odmowę w protokole, a wyborca podpisać się w wyznaczonym do tego miejscu. 

Więcej o: