Najnowszy sondaż United Surveys przeprowadził na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" 2 października, zatem po Marszu Miliona Serc i konwencji Prawa i Sprawiedliwości z katowickim Spodku. Niezmiennie, największym poparciem cieszy się PiS - jego wynik to 32 proc. Druga Koalicja Obywatelska traci mniej niż 4 punkty procentowe - może liczyć na 28,2 proc. głosów. Trzecie miejsce zajęła Trzecia Droga z wynikiem 11 proc.
W Sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie: Lewica z poparciem 10,2 proc. głosów oraz Konfederacja, dla której poparcie deklaruje 10 proc. ankietowanych. Na Bezpartyjnych Samorządowców chce zagłosować 3,5 proc. głosów wyborców. Polska jest Jedna - według sondażu - nie dostała żadnego wsparcia. Nieco ponad 5 proc. wyborców jest niezdecydowanych. Frekwencja wyniosłaby prawie 66 proc.
RMF FM publikuje też rozkład mandatów w Sejmie. Wynika z niego, że Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie 176 mandatów, Koalicja Obywatelska - 153, Trzecia Droga - 48, Lewica - 42, a Konfederacja - 40 posłów. 1 mandat otrzyma mniejszość niemiecka. PiS nie ma zatem szans na utworzenie rządu - nawet razem z Konfederacją dysponowałby 216 mandatami. Niezbędna większość to 231. Stabilną większość uzyskuje KO, Lewica i Trzecia Droga - razem to 243 mandaty.
Z kolei z opublikowanego w poniedziałek 2 października sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że największym poparciem nadal cieszy się Prawo i Sprawiedliwość, jednak poparcie dla partii rządzącej spada - wyniosło 32,3 proc. głosów [spadek o 1,5 pkt proc.]. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,4 proc. [spadek o 1,7 pkt proc.]. Ostatnie miejsca na podium przypada Trzeciej Drodze - koalicja PSL-u i Polski 2050 Szymon Hołowni zanotowała wynik 12,1 proc.
Wybory do Sejmu i Senatu 2023. Ważne terminy dla wyborców
Wybory parlamentarne w Polsce zarządzono na 15 października. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00. Z kalendarza wyborczego wynika, że wyborcy będą mogli złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów lub zmianę miejsca głosowania w dniach od 1 września do 12 października 2023 roku. W tym samym okresie możliwość złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania będą mieli również żołnierze oraz ratownicy odbywający służbę lub ćwiczenia wojskowe poza miejscem stałego zamieszkania, a także skoszarowani policjanci i funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej. Wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy ukończyli lub ukończą 60 lat najpóźniej w dniu głosowania do 2 października będą mogli zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego lub skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem. Te same grupy wyborców do 6 października otrzymają szansę złożenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.
Do 5 października do publicznej wiadomości podane zostaną również informacje o organizacji bezpłatnego transportu w dniu wyborów w gminach wiejskich oraz miejsko-wiejskich. Szczegółowe informacje o godzinach transportu w dniu głosowania zostaną przekazane wyborcom do 12 października. Wniosek o ujęcie w spisie wyborców w zagranicznych obwodach głosowania może zostać złożony do 10 października. Do tego samego dnia swój wniosek będą musieli złożyć wyborcy przebywający w czasie wyborów na polskich statkach morskich.
Przypomnijmy, że zgodnie z wynikami podanymi przez Państwową Komisję Wyborczą wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparcie na poziomie 43,59 proc. głosów. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (PO, .N IPL, Zieloni) zdobył 27,40 proc. Trzecie miejsce zajął Sojusz Lewicy Demokratycznej, który poparło 12,56 proc. Za podium znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 8,55 proc. Z kolei na Konfederację zagłosowało 6,81 proc. Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyły progu wyborczego: Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy dostała 0,78 proc., Mniejszość Niemiecka - 0,17 proc., Skuteczni Piotra Liroya-Marca - 0,10 proc., Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów - 0,03 proc., a Komitet Wyborczy Prawica - 0,01 proc.
Obecnie rozkład mandatów w Sejmie wygląda następująco:
Wybory i referendum, 15 października 2023 r. Gazeta.pl
***