Przegląd wyborczy ORB News dla Gazeta.pl. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Konfederacji

- Idziemy do tych wyborów, żeby wywrócić ten stolik, przy którym siedzą wszyscy politycy - deklarował podczas konwencji Konfederacji w katowickim Spodku jeden z liderów ugrupowania Krzysztof Bosak. Wysokie sondażowe wyniki Konfederacji budziły zdziwienie i zaniepokojenie części komentatorów życia politycznego w Polsce. Okazało się, że skrajnie prawicowa i kojarzona z m.in. z ruchami antyszczepionkowymi formacja może liczyć nawet na dwucyfrowe poparcie.

A co Konfederacja ma w swoim programie? Z jakimi dokładnie postulatami idzie do wyborów? I w końcu jaka jest różnica między tym, co formacja zapisała w swoim programie, a tym, co deklarują jej przedstawiciele?

Zapraszamy na odcinek przeglądu wyborczego przygotowanego dla Gazeta.pl przez ORB News. To drugi z serii klipów poświęconych partiom, które już za dwa tygodnie, 15 października 2023 r., zawalczą o zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Codziennie, od poniedziałku 2 października do piątku 6 października, zapraszamy na kolejne odsłony. Przygotowali je twórcy z ORB News, którzy bez napięcia, za to z dystansem i humorem komentują na YouTubie i TikToku zjawiska społeczne i polityczne.

Zobacz wideo Na kogo głosować? ORB przedstawia program Konfederacji

Jak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", przeprowadzonego w poniedziałek 2 października, na prowadzeniu wciąż utrzymuje się Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskałoby poparcie 32 proc. Polaków (według sondażu przeprowadzonego w dniach 18-19 września liczba ta wyniosła 31,6 proc.), a Koalicja Obywatelska - 28,2 proc. (wcześniej - 27 proc.).

Trzecia Droga uzyskałaby wynik 11 procent (w drugiej połowie września było to 10,1 proc.). Lewica może liczyć na poparcie 10,2 proc. badanych (wcześniej 9,8), a Konfederacja - 10 proc. (poprzednio - 9,3 proc.). Bezpartyjni Samorządowcy mogą liczyć na 3,5 proc. głosów wyborców (taki sam wynik, co poprzednio). Z kolei partia Polska jest Jedna - według sondażu - otrzyma 0 procent (tak samo jak wcześniej).

Pierwszy odcinek, poświęcony programowi Lewicy, można obejrzeć tutaj:

Więcej o autorach z ORB News: 

Michał Jurek-Styczyński - zawodowy youtuber i aspirujący absolwent studiów. Współwłaściciel (mózg projektu, filantrop, wizjoner) kanału ORB. Po godzinach zapalony wędkarz, oddany małżonek i kociarz.

Bartosz Urbaniak - prowadzący program ORB. W wolnych chwilach próbuje skończyć studia i jakoś przeżyć.

Więcej o: