Najnowsze ujęcia niedzielnego Marszu Miliona Serc. Dron na głowami uczestników. "Oddaj głos - odmień los"

"Oddaj głos - odmień los" - to jedno z haseł wymalowanych na biało-czerwonej fladze, którą przynieśli ze sobą uczestnicy niedzielnego Marszu Miliona Serc. Hasło dobrze widać na najnowszym nagraniu, które zrobiono z drona latającego nad uczestnikami manifestacji zorganizowanej przez Platformę Obywatelską.

Najnowsze prawie trzyminutowe nagranie z drona udostępniła Koalicja Obywatelska. Ujęcia pochodzą z początku Marszu Miliona Serca w Warszawie, kiedy na początku trasy na rondzie Dmowskiego i w jego okolicy, gromadzili się uczestnicy manifestacji opozycji, którzy przyjechali do stolicy z całej Polski. Druga część to okolice Hali Mirowskiej na Muranowie i alei Jana Pawła II, którędy marsz zmierzał do ronda "Radosława".

Zobacz wideo Najnowsze ujęcia niedzielnego Marszu Miliona Serc. Dron na głowami uczestników

Trzaskowski: Jak będziemy razem, to zwyciężymy!

Na początku Marszu Miliona Serc ze sceny na rondzie Dmowskiego do uczestników przemówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk oraz - między innymi liderzy Lewicy Rober Biedroń i Włodzimierz Czarzasty i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Idziemy dzisiaj w tym marszu po zwycięstwo w wyborach za dwa tygodnie, ale tak naprawdę to tylko początek. Dlatego, że idziemy w tym marszu po zupełnie nową Polskę. Widzę, że miliony się obudziły - mówił Trzaskowski. - Idziemy pełni odwagi i determinacji w kierunku przyszłości, Polski, która jest tolerancyjna, różnorodna, europejska i uśmiechnięta. Idziemy w kierunku przyszłości, bo to jest dla nas najważniejsze: rozmowa o przyszłości, o tym co możemy razem zrobić. Nie chcemy się przez cały czas oglądać do tyłu - zapewnił prezydent stolicy.

- Drodzy państwo zastanówcie się przez chwilę, na czym dzisiejsza władza buduje swoją kampanię wyborczą. Tylko na kłamstwie, propagandzie i manipulacji, tam nie ma żadnego pozytywnego wątku. Przygotowaliśmy specjalny program na 100 dni rządzenia. (...) Mówimy o edukacji, służbie zdrowia, relacjach z Unią Europejską, walce z inflacją, drożyźnie. Oni mówią tylko i wyłącznie o jednym: o Donaldzie Tusku - stwierdził prezydent Warszawy. - Chcemy Polski, w której jest jasny rozdział Kościoła od państwa. Nie chcemy Polski, w której Kościół wspiera partię rządzącą, a partia rządząca wspiera Kościół. (...) Chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i swoim życiu. Chcemy Polski, w której polski mundur jest szanowany. (...) Chcemy Polski, w której nie ma miejsca na indoktrynację w szkołach - wymieniał prezydent. - Obiecujemy wam Polskę, w której nikt nie musi wstydzić się władzy, która jest totalnym obciachem odklejonym od rzeczywistości. Jak będziemy razem, to zwyciężymy! - zakończył Trzaskowski.

Wybory do Sejmu i Senatu 2023. Ważne terminy dla wyborców

Wybory parlamentarne w Polsce zarządzono na 15 października. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00. Z kalendarza wyborczego wynika, że wyborcy będą mogli złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów lub zmianę miejsca głosowania w dniach od 1 września do 12 października 2023 roku. W tym samym okresie możliwość złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania będą mieli również żołnierze oraz ratownicy odbywający służbę lub ćwiczenia wojskowe poza miejscem stałego zamieszkania, a także skoszarowani policjanci i funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej. Wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy ukończyli lub ukończą 60 lat najpóźniej w dniu głosowania, do 2 października będą mogli zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego, lub skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem. Te same grupy wyborców do 6 października otrzymają szansę złożenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.

Do 5 października do publicznej wiadomości podane zostaną również informacje o organizacji bezpłatnego transportu w dniu wyborów w gminach wiejskich oraz miejsko-wiejskich. Szczegółowe informacje o godzinach transportu w dniu głosowania zostaną przekazane wyborcom do 12 października. Wniosek o ujęcie w spisie wyborców w zagranicznych obwodach głosowania może zostać złożony do 10 października. Do tego samego dnia swój wniosek będą musieli złożyć wyborcy przebywający w czasie wyborów na polskich statkach morskich. 

***

Więcej o: