Gorąco w PiS. Poręba atakuje Bielana, mówi o "brudnym tłustym paluchu" i "położonych kampaniach"

- To była decyzja kierownictwa, zawsze takie decyzje są bolesne, ale często są konieczne. Najważniejszy jest efekt - tak we wtorek Adam Bielan skomentował odejście Tomasza Poręby ze sztabu wyborczego PiS-u. Odpowiedź przyszło szybko i pokazała wewnętrzne tarcia między różnymi frakcjami w Prawie i Sprawiedliwości.

"To chyba nie najlepszy @AdamBielan czas na twoje kłamliwe, puszczane brudnym tłustym paluchem spiny? Skoncentruj się chłopie na kampanii, bo już niejedną położyłeś, a po Smoleńsku zostawiłeś PiS. Przypadek? Wątpię. Powiedzieć piąta kolumna to w twoim przypadku, nic nie powiedzieć" - odparował Bielanowi Tomasz Poręba na Twitterze [obecnie portal X]. Cytujemy, zachowując oryginalną pisownię. Były szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości zablokował możliwość komentowania wpisu.

Poręba dołączył cytat z wywiadu, którego Adam Bielan udzielił na antenie RMF FM. Jedno z pytań dotyczyło odsunięcia Poręby od prac w sztabie wyborczym. - To była decyzja kierownictwa, zawsze takie decyzje są bolesne, ale często są konieczne. Najważniejszy jest efekt - powiedział Bielan. Przypomnijmy, że w połowie czerwca Tomasz Poręba zrezygnował z kierowania sztabem wyborczym PiS-u przed wyborami parlamentarnymi. Jego miejsce zajął Joachim Brudziński.  Adam Bielan z kolei jest członkiem sztabu.

Zobacz wideo Te ujęcia nad tłumem podczas Marszu Miliona Serc robią wrażenie

Poręba atakuje Bielana i wylicza, ile "kampanii położył"

Bielan mówił w RMF FM, że jego zdaniem po odsunięciu od prac w sztabie wyborczym Tomasza Poręby nastąpiła "nowa dynamika w pracach sztabu i w ogóle w kampanii". - W kampanii wyborczej nie ma ocen za styl, liczy się wynik. Mam nadzieję, że ten wynik i głęboko w to wierzę 15 października, w dniu wyborów będzie dla nas korzystny - mówił. Prowadzący zapytał, czy w ciągu niespełna dwóch tygodnia Prawo i Sprawiedliwość poinformuje o "jakiejś niespodziance, czy będzie tylko straszenie Tuskiem?" - Zorganizowaliśmy dwie potężne konwencje programowe, w których prezentowaliśmy nasze założenia programowe. To nie jest tak, że tylko i wyłącznie straszymy Tuskiem - odparł  Bielan. Dodał, że "liczy na rozsądek obywateli. Którzy dostrzegą, jaka jest alternatywa. A ta alternatywa jest wielkim zagrożeniem dla naszego kraju, bo tę alternatywą jest premier Donald Tusk, który wielokrotnie oszukał wyborców, złamał swoje obietnice wyborcze, choćby wprowadzając wiek emerytalny na poziomie 67 lat. I jestem przekonany, że zrobi to samo, jeżeli Polacy dadzą mu kolejną szansę - podkreślił Bielan.

Wyniki wyborów parlamentarnych w 2019 roku

Przypomnijmy, że zgodnie z wynikami podanymi przez Państwową Komisję Wyborczą wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparcie na poziomie 43,59 proc. głosów. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (PO, .N IPL, Zieloni) zdobył 27,40 proc. Trzecie miejsce zajął Sojusz Lewicy Demokratycznej, który poparło 12,56 proc. Za podium znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 8,55 proc. Z kolei na Konfederację zagłosowało 6,81 proc. Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyły progu wyborczego: Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy dostała 0,78 proc., Mniejszość Niemiecka - 0,17 proc., Skuteczni Piotra Liroya-Marca - 0,10 proc., Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów - 0,03 proc., a Komitet Wyborczy Prawica - 0,01 proc.

Obecnie rozkład mandatów w Sejmie wygląda następująco:

  • Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość: 227 posłów;
  • Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni - 129 posłów;
  • Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem) - 42 posłów;
  • Klub Parlamentarny Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści - 27 posłów;
  • Koło Poselskie Konfederacja - 11 posłów;
  • Koło Parlamentarne Polska 2050 - 6 posłów;
  • Koło Poselskie Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia - 3 posłów;
  • Koło Parlamentarne Lewicy Demokratycznej - 3 posłów;
  • Koło Poselskie Polskie Sprawy - 3 posłów;
  • Posłowie niezrzeszeni - 9 posłów.

***

Więcej o: