- Politykom chodzi o głosy i poparcie, więc każda forma przemówienia do grupy społeczeństwa, która ma określone potrzeby i jest grupą docelową, jest kluczowym elementem każdej kampanii wyborczej - podkreśliła na początku rozmowy prof. Anna Szelągowska ze Szkoły Głównej Handlowej. Karolina Hytrek-Prosiecka zapytała swoją gościnię o to, czy w Polsce mamy nadzwyżkę mieszkań.
Tak, mamy ponad 15,7 milionów mieszkań w zasobie mieszkaniowym, a gospodarstw domowych w deficycie mamy 14 milionów, więc ta nadwyżka jest. Problem jednak tkwi w tym, czy te wybudowane mieszkania nadają się do użytku. Bo mamy dużo mieszkań, których stan techniczny nie pozwala na zamieszkiwanie
- wyjaśniała gościni "Porannej rozmowy Gazeta.pl". Podkreśliła, że 2 miliony mieszkań z zasobów mieszkaniowych wymaga generalnych remontów, z powodu tego, że nie spełniają kryteriów. Prof. Szelągowska wskazała powód, dla którego nakłady na remonty i przystosowanie budynków do zamieszkania są i będą wysokie. - Pomijam tutaj lokale bez łazienek i toalet, to ok. 800 tysięcy mieszkań. Jesteśmy zobowiązani unijnymi dyrektywami do tego, by dostosować budynki do tego, żeby były energooszczędne i zeroemisyjne - mówila. - Jesteśmy w stanie wybudować 600 tysięcy mieszkań w 3-4 lata. Wówczas wskaźnik, o którym pisze Prawo i Sprawiedliwość swoim programie wyniesie 435 mieszkań na 1000 mieszkańców. Polityka mieszkaniowa musi być realizowana, ponieważ to jest niezbędny element polityki gospodarczej kraju - dodała profesorka. Przypomniała, że obecnie na 100 mieszkańców Polski przypada 415 mieszkań.
Lewica postuluje zbudowanie na terenach należących do Skarbu Państwa tanich mieszkań, których koszt najmu nie będzie przekraczał 20 za m2, a które będzie można kupić na raty z maksymalnym oprocentowaniem 3 proc. Obiecuje także walkę z reprywatyzacją. Koalicja Obywatelska z kolei chce dać kredyt 0 proc. i wprowadzić dopłaty do wynajmu mieszkań, o ile spełnia się konkretne warunki. Planuje też przekazać 10 mld zł samorządom na remontowanie pustych mieszkań komunalnych. Prawo i Sprawiedliwość mówi o kontynuacji programu "Pierwsze mieszkanie" i dalszym funkcjonowaniu Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Obiecuje również rozwój programów budownictwa socjalnego, komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego oraz przedstawia obietnice dotyczące m.in. ułatwień dla budujących domy i walki z nieuczciwymi praktykami na rynku nieruchomości. Trzecia Droga domaga się m.in. uwolnienia obrotu ziemią w granicach miast i proponuje program "Akademik za złotówkę". U Konfederacji pada obietnica obniżenia cen mieszkań o 30 proc.
Czy wszystkie te programy mają sens, jakie skutki przyniosą próby ich wprowadzenia i czy są w ogóle możliwe do zrealizowania? O tym Karolina Hytrek-Prosiecka porozmawia z prof. Anną Szelągowską (Szkoła Główna Handlowa), która specjalizuje się w obszarze bankowości, finansów oraz rynku nieruchomości.
Wybory parlamentarne w Polsce zarządzono na 15 października. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7 do 21. Z kalendarza wyborczego wynika, że wyborcy będą mogli złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów lub zmianę miejsca głosowania w dniach od 1 września do 12 października 2023 roku. W tym samym okresie możliwość złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania będą mieli również żołnierze oraz ratownicy odbywający służbę lub ćwiczenia wojskowe poza miejscem stałego zamieszkania, a także skoszarowani policjanci i funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej. Wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy ukończyli lub ukończą 60 lat najpóźniej w dniu głosowania do 2 października będą mogli zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego lub skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i z powrotem. Te same grupy wyborców do 6 października otrzymają szansę złożenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.
Do 5 października do publicznej wiadomości podane zostaną również informacje o organizacji bezpłatnego transportu w dniu wyborów w gminach wiejskich oraz miejsko-wiejskich. Szczegółowe informacje o godzinach transportu w dniu głosowania zostaną przekazane wyborcom do 12 października. Wniosek o ujęcie w spisie wyborców w zagranicznych obwodach głosowania może zostać złożony do 10 października. Do tego samego dnia swój wniosek będą musieli złożyć wyborcy przebywający w czasie wyborów na polskich statkach morskich.
***