Przegląd wyborczy ORB News dla Gazeta.pl. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Lewicy

- Marzę o Polsce, w której jest państwo świeckie. Marzę o tym, żeby kler nie mówił nam, co mamy robić i kogo kochać - mówił jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty podczas Marszu Miliona Serc 1 października w Warszawie. A co Lewica ma w programie i z jakimi postulatami idzie do wyborów? Ile te jej obietnice kosztują i jakie kontrowersje wiążą się z tą formacją? Zapraszamy na pierwszy odcinek przeglądu wyborczego ORB News.

Odcinek o Lewicy jest pierwszym z serii klipów poświęconych partiom, które już za dwa tygodnie, 15 października 2023 r. zawalczą o zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Codziennie, od poniedziałku 2 października do piątku 6 października, zapraszamy na kolejne odsłony. Przygotowali je twórcy z ORB News, którzy bez napięcia, za to z dystansem i humorem komentują na YouTubie i TikToku zjawiska społeczne i polityczne.

Zobacz wideo Na kogo głosować? ORB przedstawia program Lewicy

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek 2 października sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, Lewica, którą popiera 8,1 proc. ankietowanych, ma szanse na wejście do Sejmu. Największym poparciem nadal cieszy się Prawo i Sprawiedliwość, jednak poparcie dla partii rządzącej spada - wyniosło 32,3 proc. głosów [spadek o 1,5 pkt proc.]. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,4 proc. [spadek o 1,7 pkt proc.]. Ostatnie miejsce na podium przypada Trzeciej Drodze - koalicja PSL-u i Polski 2050 Szymona Hołowni zanotowała wynik 12,1 proc. [wzrost o 3,1 pkt proc.]. W Sejmie znalazłaby się jeszcze Konfederacja z wynikiem 9 proc.

Więcej o autorach z ORB News: 

Michał Jurek-Styczyński - zawodowy youtuber i aspirujący absolwent studiów. Współwłaściciel (mózg projektu, filantrop, wizjoner) kanału ORB. Po godzinach zapalony wędkarz, oddany małżonek i kociarz.

Bartosz Urbaniak - prowadzący program ORB. W wolnych chwilach próbuje skończyć studia i jakoś przeżyć.

Więcej o: