Kiedy cisza wyborcza 2023? Ile trwa? Na czym polega? Co grozi za jej złamanie?

Co to jest cisza wyborcza? Kiedy cisza wyborcza zacznie obowiązywać? Czego nie można robić w czasie ciszy wyborczej i jakie kary są przewidziane za jej złamanie? Oto kilka ważnych informacji w panującym teraz gorącym okresie przedwyborczym.

"Kiedy jest cisza wyborcza?" - to pytanie przed wyborami parlamentarnymi zadaje sobie zapewne wiele osób. Według przepisów Kodeksu wyborczego cisza wyborcza zaczyna się równo o północy na 24 godziny przed dniem głosowania, a kończy się tuż po zamknięciu lokali wyborczych i zakończeniu oddawania głosów przez wyborców. Dotyczy to zarówno wyborów do Sejmu i Senatu, jak i referendum. Cisza wyborcza w Polsce istnieje od 1990 roku.

Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski: Jest na opozycji wiatr w żaglach, nie wolno tego zmarnować, trzeba pokonać PiS

Wybory 2023. Od kiedy cisza wyborcza?

Cisza wyborcza przed wyborami parlamentarnymi 2023 zacznie się o północy w sobotę 14 października i potrwa do godziny 21:00 w niedzielę 15 października.

Cisza wyborcza - zasady, które wtedy obowiązują

Na czym polega cisza wyborcza? To czas, kiedy wyborcy mają spokojnie podjąć decyzję, na kogo zagłosować w wyborach. Zabronione są wówczas wszelkie formy agitacji wyborczej i politycznej, w tym:

  • zwoływanie zgromadzeń;
  • organizowanie pochodów i manifestacji;
  • wygłaszanie przemówień;
  • rozpowszechnianie materiałów wyborczych;
  • nawoływać do głosowania na daną partię czy kandydata;
  • rozwieszanie w nowych miejscach plakatów i bannerów osób kandydujących;
  • eksponowanie napisów, symboli i innych znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami;
  • publikowanie wyników sondaży wyborczych.

Zabroniona jest też agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje. Zasady ciszy wyborczej dotyczą również internetu.

Cisza wyborcza - przepisy, które ją regulują. Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?

Przepisy regulujące zasady ciszy wyborczej zawarte są w art. 107. Kodeksu wyborczego. Za złamanie zakazu prowadzenia agitacji i kampanii wyborczej w trakcie ciszy wyborczej grożą kary w postaci grzywny, czyny te kwalifikowane są bowiem jako wykroczenie. Sama wysokość grzywny uregulowana jest już w Kodeksie wykroczeń. W zależności od przewinienia kwoty mogą się wahać od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych. W przypadku publikowania sondaży w czasie ciszy wyborczej kara pieniężna jest jeszcze wyższa, gdyż jest to przestępstwo. Grozi za nie od 500 tys. do nawet 1 mln złotych.

Jak zaznacza Państwowa Komisja Wyborcza, "ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do PKW, lecz do organów ścigania i sądów. Dlatego też wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji".

Jeśli dane materiały wyborcze były upublicznione, zanim zaczęła się cisza wyborcza, to nie muszą one być usuwane w okresie ciszy wyborczej. Nie wolno tylko ich tylko w żaden sposób modyfikować.

Więcej o: