Donald Tusk wygrał proces w trybie wyborczym z KW Bezpartyjni Samorządowcy

Wioletta Paprocka-Ślusarska, szefowa sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej poinformowała, że Donald Tusk wygrał proces w trybie wyborczym. "Można mówić, że Bezpartyjni Samorządowcy to przystawka PiS-u i pomocnicy Kaczyńskiego. Także tak. Wszyscy ci bezpartyjni to kandydaci komitetu partii politycznej" - napisała w mediach społecznościowych.

Chodzi o wypowiedzi lidera Koalicji Obywatelskiej, w których określał Bezpartyjnych Samorządowców mianem "przystawki PiS" i "pomocników Kaczyńskiego". -  My dobrze wiemy, kto założył ten komitet, kto go finansuje. Ale nie wszędzie w Polsce ludzie to wiedzą. Wiecie, Bezpartyjni Samorządowcy to fajnie brzmi. To oni tam będą może Rafała Trzaskowskiego szukali na liście, tak? To jest przystawka PiS. Mówię o tym w sposób absolutnie odpowiedzialny. To jest komitet, który ma pomóc PiS dalej rządzić - stwierdził na wiecu w Pile 21 września Donald Tusk.

Zobacz wideo Magdalena Biejat z Lewicy zweryfikowała obietnice Konfederacji

Donald Tusk wygrał. Bezpartyjni Samorządowcy zapowiadają apelację

Przedstawiciele formacji domagali się od Donalda Tuska wygłoszenia przeprosin na pięciu wiecach wyborczych, w telewizji i mediach społecznościowych. We wtorek wieczorem poinformowali, że złożyli pozew przeciwko liderowi Koalicji Obywatelskiej. 

W środę legnicki sąd oddalił pozew Bezpartyjnych Samorządowców. "Można mówić, że Bezpartyjni Samorządowcy to przystawka PiS-u i pomocnicy Kaczyńskiego. Także tak. Wszyscy ci bezpartyjni to kandydaci komitetu partii politycznej" - napisała Wioletta Paprocka-Ślusarska w mediach społecznościowych.

W rozmowie z PAP Bohdan Stawiski, koordynator medialny Bezpartyjnych Samorządowców, skomentował wyrok: "Tusk kłamie, nie zgadzamy się z orzeczeniem sądu". Stawiski zapowiedział także złożenie apelacji.

To nie pierwszy taki pozew złożony przez to ugrupowanie. Wcześniej przedstawiciele ruchu zarzucili Telewizji Polskiej pomijanie Bezpartyjnych w nadawanych przez TVP materiałach przedwyborczych. Proces w trybie wyborczym odbył się w tej sprawie 13 września. Wyrok zobligował telewizję publiczną do opublikowania przeprosin w głównym wydaniu "Wiadomości".

Wybory parlamentarne 2023. Kim są Bezpartyjni Samorządowcy?

Ugrupowanie Bezpartyjni Samorządowcy powstało w 2014 roku jako ruch polityczny, jednak od 2023 roku funkcjonuje już jako partia polityczna. Twórcą i liderem formacji jest Robert Raczyński, który jednocześnie jest prezydentem Lubina (woj. dolnośląskie). Przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi ugrupowanie zarejestrowało listy we wszystkich okręgach w kraju. W wielu okręgach na listach uplasowali się działacze samorządowi, radni czy urzędnicy z województwa dolnośląskiego, czyli regionu, w którym w 2018 roku Bezpartyjni Samorządowcy zawarli koalicję z Prawem i Sprawiedliwością.

 

Więcej o: