Opozycja przejmie władzę? I to mimo wygranej PiS-u i jego ewentualnej koalicji z Konfederacją [SONDAŻ]

Według najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "DGP", Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, ale nie będzie w stanie rządzić nawet w przypadku ewentualnej koalicji z Konfederacją. Jeśli tylko opozycji uda się porozumieć, przejmie władzę. Na końcowy wynik wyborów będą mieć jednak wpływ także nadal niezdecydowani wyborcy.

United Surveys przeprowadziło sondaż dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", w którym zapytało respondentów o to, na kogo oddadzą swój głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Badanie zostało przeprowadzone między 18 a 19 września metodą CATI & CAWI na próbie tysiąca osób.

Zobacz wideo W Studio Biznes oceniamy obietnice wyborcze partii dla przedsiębiorców

Opozycja przejmie władzę? Sondaż: Jeśli uda jej się porozumieć

"Na które z ugrupowań zagłosujesz w wyborach do Sejmu?" - brzmiało pierwsze z pytań w sondażu. Najwięcej badanych wskazało na Prawo i Sprawiedliwość (31,6 proc.) oraz na Koalicję Obywatelską (27 proc.), podium zamknęła natomiast Trzecia Droga z 10,1 proc. Niewiele mniej, bo 9,8 proc. osób, wskazało na Lewicę, natomiast 9,3 proc. na Konfederację. 

Bezpartyjni samorządowcy otrzymali w badaniu 3,5 proc., a 8,7 proc. pytanych nie umiało określić, na kogo odda swój głos. Ugrupowanie Polska Jest Jedna otrzymało 0 proc. głosów.

Prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, podkreślił w rozmowie z rozgłośnią, że w przypadku takiego wyniku wyborów "PiS co prawda wygrałoby wybory, ale władzę przejęłaby opozycja". Oczywiście jeśli tylko udałoby jej się porozumieć. Partia rządząca mogłaby bowiem liczyć na 181 mandatów, natomiast opozycja na 240 (KO - 153, Trzecia Droga - 45, Lewica - 42). Koalicja PiS z Konfederacją mogłaby natomiast przynieść im łącznie 219 miejsc w Sejmie. Radio podkreśla jednak, że "o końcowym wyniku wyborów parlamentarnych mogą zadecydować niezdecydowani", których jest prawie 9 proc.

Dodatkowo w badaniu prawie 60 proc. respondentów zadeklarowało swój udział w wyborach 15 października (w tym 51,2 proc. określiła się jako zdecydowana). 

PiS bez szans na rządzenie nawet w koalicji z Konfederacją?

United Surveys przeprowadziło między 16 a 17 września sondaż także dla Wirtualnej Polski (metodą CAWI). Z niego podobnie wynika, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma szans na większość nawet w koalicji z Konfederacją. Chęć zagłosowania na PiS wyraziło w nim 32,8 proc. respondentów, na KO - 26,3 proc., Trzecią Drogę - 10,6 proc., Lewicę - 10,2 proc., natomiast Konfederację - 9,5 proc. Bezpartyjni samorządowcy uzyskali w badaniu 3,4 proc., natomiast 7,2 proc. pytanych nie umiało odpowiedzieć, na kogo oddałoby swój głos.

Więcej o: