Kaczyński ma problem. Nawet w koalicji z Konfederacją PiS bez szans na większość [SONDAŻ]

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w miniony weekend, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość. Jednak nawet koalicja z Konfederacją nie pozwoliłaby partii Jarosława Kaczyńskiego ponownie rządzić - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Wystarczającą liczbę mandatów do tego miałyby łącznie Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga.

Jak wynika z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski, największym poparciem wciąż cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 32,8 proc. respondentów. To spadek o 0,7 pkt proc. w stosunku do badania sprzed tygodnia.

Zobacz wideo Konfederaci podarują Dudzie klęcznik. "Pokazuje on stosunek do prezydenta Ukrainy"

Bezpartyjni Samorządowcy poza Sejmem

26,3 proc. ankietowanych wskazało, że chciałoby oddać swój głos na Koalicję Obywatelską. Największe ugrupowanie opozycyjne również zaliczyło spadek - o 1,7 pkt proc. Podium wyborcze zamyka Trzecia Droga. PSL i Polskę 2050 popiera 10,6 proc. badanych. To wzrost o 1,4 pkt proc. Gdyby wybory odbywały się w miniony weekend, do Sejmu weszłyby jeszcze dwie formacje: Lewica z wynikiem 10,2 proc. (wzrost o 1,4 pkt proc.) oraz Konfederacja, na którą głosować chce 9,5 proc. respondentów (spadek o 1,7 pkt proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyliby z kolei Bezpartyjni Samorządowcy. Oddanie głosu na ugrupowanie deklaruje 3,4 proc. ankietowanych. Wynik ten - co podkreśla Wirtualna Polska - zapewniłby jednak partyjną subwencję.

Nawet w koalicji z Konfederacją PiS bez szans na większość

Jak powyższe liczby przekładają się na mandaty? Obliczył to dla WP prof. Jarosław Flis. Według szacunków Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby 185 mandatów, Koalicja Obywatelska - 145, Trzecia Droga - 46, Lewica - 44, a Konfederacja - 39. Jedno miejsce w Sejmie przypadłoby posłowi mniejszości niemieckiej.

Oznacza to, że nawet gdyby PiS wszedł w koalicję z Konfederacją, nie zdobyłby większości sejmowej - łącznie mieliby 224 parlamentarzystów (większość to 231). Większość miałaby za to obecna opozycja. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica otrzymaliby 235 miejsc.

Wybory w 2019 roku i obecny stan w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość w poprzednich wyborach do Sejmu (w 2019 roku) zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc. Wówczas przełożyło się to na 235 mandatów dla PiS, 134 dla KO, 49 dla listy SLD, 30 dla PSL-Koalicji Polskiej, 11 dla Konfederacji. Jeden mandat przypadł Mniejszości Niemieckiej.

Obecnie w klubie PiS zasiada 227 posłów, w klubie KO - 129, Lewicy - 42, Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści - 27, w kole poselskim Konfederacji - 11, kole Polska 2050 - 6, Po trzech posłów zrzeszają koła Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia, Lewica Demokratyczna i Polskie Sprawy. Dziewięcioro posłów jest niezrzeszonych.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzony został metodą CAWI w dniach 16-17 września 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków

***

Więcej o: