Czy afera wizowa wpłynie na wynik PiS w wyborach? Są nowe sondaże

Większość Polaków nie wierzy w zapewnienia PiS ws. zabezpieczenia granic - pokazuje sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski. Afera wizowa jednak nie wpłynie znacząco na rezultat PiS w wyborach parlamentarnych. Jak wynika z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM, tylko 30 proc. respondentów uważa, że może osłabić poparcie dla PiS.

Miesiąc przed wyborami parlamentarnymi na jaw wyszły nieprawidłowości w wydawaniu wiz obcokrajowcom. Czy afera wizowa będzie miała wpływ na decyzję, którą Polacy podejmą 15 października? O to zostali zapytani respondenci w kilku sondażach, których wyniki publikują w poniedziałek media.

Zobacz wideo Radosław Fogiel: Zero tolerancji dla tych, którzy przycwaniakowali w sprawie wiz

Czy afera wizowa wpłynie na wybory? Są nowe sondaże

Z badania IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM wynika, że zdaniem 30 proc. osób sprawa ta zaszkodzi Prawu i Sprawiedliwości. Natomiast 39,7 proc. ankietowanych uważa, że nie będzie miała ona wpływu na poparcie dla formacji Jarosława Kaczyńskiego. Jak pokazuje sondaż, wśród zwolenników opozycji 46 proc. twierdzi, że afera wizowa przełoży się na wynik obecnej partii rządzącej w wyborach. Tego samego zdania jest 37 proc. zwolenników Konfederacji oraz 20 proc. głosujących na PiS. Z kolei 21,4 proc. respondentów nie słyszało o sprawie.

Sondaż ws. wpływu afery wizowej na wybory parlamentarne przeprowadziło także United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". 37,7 proc. ankietowanych uważa, że nie wpłynie ona na notowania Prawa i Sprawiedliwości. 30,4 proc. twierdzi natomiast, że je osłabi. Nikt z respondentów nie wskazał, że dzięki sprawie formacja Kaczyńskiego zyska. 7,7 proc. osób nie ma zdania na ten temat.

Większość Polaków nie wierzy w zapewnienia PiS ws. zabezpieczenia granic

United Surveys przeprowadziło badanie również na zlecenie Wirtualnej Polski. Uczestnikom zostało zadane pytanie o treści: "Jak ocenia Pan/Pani zapewnienia obecnego rządu, że odpowiednio zabezpiecza granice Polski przed niekontrolowaną migracją i dba o sprawdzenie osób wjeżdżających do Polski?". 39,5 proc. z nich uważa zapewnienia PiS w tej sprawie za wiarygodne (18,9 proc. osób odpowiedziało, że twierdzenia polityków są "zdecydowanie wiarygodne", a 20,6 proc. - że "raczej wiarygodne"). Przeciwnego zdania jest aż 55,5 proc. respondentów. 24,6 proc. z nich wskazało odpowiedź "raczej niewiarygodne", a 30,9 proc. - "zdecydowanie niewiarygodne". Z kolei 4,9 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

86 proc. zwolenników PiS uważa politykę rządu ws. migracji za wiarygodną. Natomiast wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy 84 proc. zarzucają rządowi brak wiarygodności w tej sprawie. Z kolei sympatycy Konfederacji są podzieleni: 48 proc. uważa, że zapewnienia PiS są wiarygodne, a 40 proc. jest przeciwnego zdania.

Większość Polaków wie, o co chodzi w aferze wizowej

Okazuje się jednak, że nie wszyscy Polacy słyszeli o aferze wizowej. Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika, że 61,3 proc. słyszał i wie, o co chodzi, 18 proc. słyszało, ale nie wie, o co chodzi, natomiast 20,7 proc. nie słyszało o sprawie.

Wśród zwolenników PiS

  • słyszało i wie, o co chodzi: 72 proc. badanych,
  • słyszało, ale nie wie, o co chodzi: 19 proc.
  • nie słyszało: 9 proc.

Wśród sympatyków KO, Trzeciej Drogi i Lewicy:

  • słyszało i wie, o co chodzi: 71 proc. ankietowanych,
  • słyszało, ale nie wie, o co chodzi: 18 proc.
  • nie słyszało: 11 proc.

Wśród wyborców Konfederacji:

  • słyszało i wie, o co chodzi: 61 proc. respondentów,
  • słyszało, ale nie wie, o co chodzi: 14 proc.
  • nie słyszało: 24 proc.

***

Badanie IBRiS dla "Rz" i RMF FM zostało przeprowadzone w dniach 15-16 września 2023 roku metodą CATI na próbie 1100.

Sondaż United Surveys dla RMF FM i "DGP" został przeprowadzony w dniach 15-17 września 2023 roku na próbie 1000 osób metodą CATI & CAWI.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 15-17 września 2023 roku metod CATI & CAWI.

Sondaż IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dniach15-16.09.2023 roku metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Więcej o: