Dziwna kolejność komitetów wyborczych w "Wiadomościach" TVP. "Logika propagandy?"

W piątkowym wydaniu "Wiadomości" TVP poinformowano o numerach list komitetów, które wylosowała Państwowa Komisja Wyborcza. Uwagę zwróciła jednak ich kolejność. Na pierwszym miejscu znalazło się bowiem Prawo i Sprawiedliwość, które w rzeczywistości zostało wylosowane jako czwarte i przyznano mu listę nr 4. "Jaka logika kierowała kolejnością na tej grafice? Tylko logika propagandy czy jeszcze jakaś inna?" - zapytała dziennikarka Agata Szczęśniak.

W piątek (dokładnie miesiąc przed wyborami parlamentarnymi) w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej odbyło losowanie numerów list komitetów, które zarejestrowały listy swoich kandydatów do Sejmu w więcej niż jednym okręgu. Według informacji przekazanych przez PKW we wszystkich 41 okręgach wyborczych swoje listy zarejestrowało sześć komitetów.

Zobacz wideo Radosław Fogiel: Nie będzie nam Donald Tusk ustalał dynamiki kampanii

Zgodnie z losowaniem PKW poniższe komitety otrzymały następujące numery:

  • Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy - nr 1,
  •  Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe - nr 2,
  • Komitet Wyborczy Nowa Lewica - nr 3,
  • Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - nr 4,
  • Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość - nr 5,
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni - nr 6.

Dziwna kolejność komitetów w TVP. "Kącik rozrywkowy"

Informacja o losowaniu numerów została również przekazana w głównym wydaniu "Wiadomości" w TVP. Materiał zapowiedziała Danuta Holecka, która podkreśliła, że "sondaże dają zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości, ale nikt nie zamierza spoczywać na laurach".

W programie pokazano numery list poszczególnych ugrupowań, jednak nie zostały one ułożone w kolejności wylosowanej przez Państwową Komisję Wyborczą. Na pierwszym miejscu znalazło się bowiem PiS (lista nr 4, wylosowany przez PKW jako czwarty komitet). Następnie ukazano KO, Trzecią Drogę, Bezpartyjnych Samorządowców, Nową Lewicę i Konfederację. "W 'Wiadomościach' TVP kącik rozrywkowy. Jaka logika kierowała kolejnością na tej grafice? Tylko logika propagandy czy jeszcze jakaś inna?" - zapytała Agata Szczęśniak, dziennikarka OKO.press i TOK FM, która udostępniła grafikę Telewizji Polskiej w serwisie X (dawniej Twitter).

Kto wygra wybory parlamentarne? Na czele sondaży bez zmian

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października 2023 roku. Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, najwyższym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość, na które chce zagłosować 36 proc. respondentów (o 1 pkt proc. mniej niż w sierpniu). Na wyborczym podium znalazły się również Koalicja Obywatelska z wynikiem 18 proc. (o 3 pkt proc. mniej) oraz Konfederacja - 7 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Kolejne miejsce w badaniu zajęła Lewica z wynikiem 5 proc. poparcia (wzrost o 1 pkt proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyłaby Trzecia Droga - koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni. Jej wynik to 4 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Na komitet Bezpartyjni Samorządowcy zamierza głosować 2 proc. badanych. Prawie jedna czwarta ankietowanych nie wie, na kogo odda swój głos w wyborach parlamentarnych (23 proc.), a 5 proc. ankietowanych odmówiło odpowiedzi.

Więcej informacji w poniższym tekście:

Więcej o: