Sondaż CBOS: PiS z wynikiem dwukrotnie wyższym od KO, Trzecia Droga poza Sejmem

PiS, PO, Konfederacja, Lewica - to kolejność poparcia dla partii politycznych według najnowszego sondażu CBOS. Progu wyborczego nie przekroczyłyby koalicja Trzecia Droga oraz Bezpartyjni Samorządowcy.
Zobacz wideo Czego możemy się spodziewać po Lewicy w nowym rządzie?

Najnowszy sondaż CBOS przeprowadził w dniach 4-14 września br. na próbie 1073 osoby - informuje Polska Agencja Prasowa. Z badania wynika, że na Prawo i Sprawiedliwość chce zagłosować 36 proc. wyborców [o 1 punkt proc. mniej niż w sierpniu], a na Koalicję Obywatelską - 18 proc. [o 3 pkt proc. mniej]. Trzecie miejsca w sondażu zajęła Konfederacja z wynikiem 7 proc. [wzrost o 1 punkt proc.].

Sondaż CBOS: Dwie partie z wynikiem ponad 10 proc. głosów, Trzecia Droga poza Sejmem

Kolejne miejsce w sondażu zajęła Lewica z wynikiem 5 proc. poparcia [wzrost o 1 punkt proc.]. Progu wyborczego, który dla komitetów koalicyjnych w Polsce wynosi 5 proc,. nie przekroczyłaby Trzecia Droga - koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni. Jej wynik to 4 proc. [spadek o 1 punkt proc.]. Na komitet Bezpartyjni Samorządowcy zamierza głosować 2 proc. badanych. Prawie jedna czwarta ankietowanych nie wie, na kogo odda swój głos w wyborach parlamentarnych - 23 proc., a 5 proc. respondentów odmówiło odpowiedzi.

Wybory parlamentarne w 2019 r.

Przypomnijmy, że zgodnie z wynikami podanymi przez Państwową Komisję Wyborczą wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparcie na poziomie 43,59 proc. głosów. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (PO, .N IPL, Zieloni) zdobył 27,40 proc. Trzecie miejsce zajął Sojusz Lewicy Demokratycznej, który poparło 12,56 proc. Za podium znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 8,55 proc. Z kolei na Konfederację zagłosowało 6,81 proc. Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyły progu wyborczego: Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy dostała 0,78 proc., Mniejszość Niemiecka - 0,17 proc., Skuteczni Piotra Liroya-Marca - 0,10 proc., Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów - 0,03 proc., a Komitet Wyborczy Prawica - 0,01 proc.

Obecnie rozkład mandatów w Sejmie wygląda następująco:

  • Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość: 227 posłów;
  • Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni - 129 posłów;
  • Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem) - 42 posłów;
  • Klub Parlamentarny Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści - 27 posłów;
  • Koło Poselskie Konfederacja - 11 posłów;
  • Koło Parlamentarne Polska 2050 - 6 posłów;
  • Koło Poselskie Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia - 3 posłów;
  • Koło Parlamentarne Lewicy Demokratycznej - 3 posłów;
  • Koło Poselskie Polskie Sprawy - 3 posłów;
  • Posłowie niezrzeszeni - 9 posłów.

*** 

Wybory i referendum, 15 października 2023 r.Wybory i referendum, 15 października 2023 r. Gazeta.pl

Więcej o: