Najnowszy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w poniedziałek 11 września, czyli po sobotnich konwencjach Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej, na których partie zaprezentowały swoje "konkrety". Zapytano ankietowanych, na które ugrupowanie zagłosowaliby w nadchodzących wyborach parlamentarnych.
Najwięcej głosów ankietowani oddali na Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało wynik 33,5 proc. Jednocześnie warto podkreślić, że w porównaniu z poprzednim badaniem z początku września, ugrupowanie odnotowało największy spadek poparcia - 1,8 pkt proc. Na kolejnym miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 28 proc. (wzrost o 0,5 pkt proc.). Podium zamyka Konfederacja z poparciem w wysokości 11,2 proc. (wzrost o 0,6 pkt proc.).
Na kolejnych miejscach znalazła się Trzecia Droga - z wynikiem 9,2 proc. (spadek o 1 pkt proc.) oraz Lewica z wynikiem 8,9 proc. (spadek o 0,5 pkt proc.). W sondażu pojawili się po raz pierwszy Bezpartyjni Samorządowcy, po tym jak zarejestrowali listy we wszystkich okręgach wyborczych. Uzyskali oni w badaniu wynik 3,2 proc. Z kolei 6 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie wie na kogo zagłosować.
JAK MÓWIĆ I PISAĆ O SONDAŻACH - PORADNIK
Prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotował prognozy podziału mandatów na podstawie wspomnianego sondażu. Według wyliczeń eksperta Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby 187 mandatów, co nie daje ugrupowaniu szansy na utworzenie samodzielnego rządu. W przypadku ewentualnej koalicji z Konfederacją, która otrzymałaby około 49 mandatów, PiS miałoby szansę na większość w Sejmie. Koalicja dałaby ugrupowaniu 236 głosów. Koalicja Obywatelska według wyliczeń zdobyłaby z kolei 152 mandaty, Trzecia Droga - 36, Lewica - 35. Jeden mandat przypada Mniejszości Niemieckiej.
Z kolei prof. Sławomir Sowiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w rozmowie z portalem zauważa, że o "rozstrzygnięciu wyborów zdecyduje nie Platforma Obywatelska ani Prawo i Sprawiedliwość, ale drugi szereg, czyli Konfederacja lub Trzecia Droga". - Od tego, kto będzie na trzecim miejscu i z jakim wynikiem, będzie zależało, czy po 15 października wyłoni się większość i czy będzie to większość opozycyjna, czy może PiS będzie w stanie, jeśli Konfederacja będzie na trzecim miejscu, przeciągnąć przynajmniej część ich posłów - powiedział ekspert.
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniu 11 września 2023 roku metodą CATI (wywiad telefoniczny) na grupie 1000 pełnoletnich Polaków.
Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych w 2019 roku zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., Lewica - 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc.
Obecnie w klubie PiS zasiada 227 posłów, w klubie KO - 129, Lewicy - 42, Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści - 27, w kole poselskim Konfederacji - 11, kole Polska 2050 - 6. Po trzech posłów zrzeszają koła Kukiz'15 -Demokracja Bezpośrednia, Lewica Demokratyczna, Polskie Sprawy i Wolnościowcy. Dziewięciu posłów jest niezrzeszonych.