Koszalińska lista, a na niej głównie Dolny Śląsk. "Wstyd i kpina". Kim są Bezpartyjni Samorządowcy?

Katarzyna Rochowicz
W 2019 roku bezskutecznie startowali w wyborach do Sejmu. W tym roku na ich listach znajdują się niecodzienne sylwetki - asystentka stomatologa, była Miss Zagłębia Lubin czy kosmetyczka. Co przykuwa największą uwagę? Lista koszalińska jest całkowicie zdominowana przed kandydatów z... Dolnego Śląska. Kim są Bezpartyjni Samorządowcy?

Jednym z komitetów wyborczych partyjnych, jakie zostały zarejestrowane przez Państwową Komisję Wyborczą są Bezpartyjni Samorządowcy. Ugrupowanie, które powstało w 2014 roku, zarejestrowało listy we wszystkich okręgach wyborczych w Polsce. W opublikowanym w poniedziałek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i radia RMF FM uzyskali 2 proc. poparcia. Z kolei w badaniu Estymatora dla dorzeczy.pl wynik Bezpartyjnych Samorządowców wyniósł 3 proc. Jest to więc wciąż poparcie w okolicach błędu statystycznego. Ugrupowanie bez powodzenia startowało w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Twórcą i liderem ugrupowania jest Robert Raczyński, prezydent Lubina. 

Zobacz wideo Obietnice z programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej są możliwe do spełnienia, choć przy kosztach prawie 130 miliardów złotych

Wybory parlamentarne 2023. Kim są Bezpartyjni Samorządowcy?

Na szczecińskiej liście jedynką jest Damian Stawikowski radca prawny i prezes Kolei Dolnośląskich, były sekretarz miasta Lubina i wicestarosta lubiński - wylicza "Gazeta Wyborcza". W 2021 roku Stawikowski był najlepiej opłacanym szefem samorządowego przewoźnika w kraju - zarobił ponad pół miliona złotych. To także niejedyny kandydat ugrupowania ze ścisłego kierownictwa Kolei Dolnośląskich. Z listy w Łodzi kandyduje wiceprezes spółki - Wojciech Zdanowski, a w Koszalinie na 13. miejscu znajduje się Andrzej Padniewski z biura prasowego Kolei Dolnośląskich.

Drugie miejsce na liście w Szczecinie zajmuje Daria Michalak, piłkarka ręczna, grająca w Zagłębiu Lubin. Numer dziewięć to z kolei Romuald Kujawa, były piłkarz Zagłębia Lubin, a obecnie trener piłkarski i radny Lubina. Na miejscu 15. znajduje się Dariusz Bobrek - dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego Zagłębie Lubin. Miejsce dziesiąte na liście zajmuje Andżelika Kiwak - była Miss Zagłębia Lubin. Jak dalej wylicza "GW" na liście znajduje się również specjalistka ds. zamówień, asystentka stomatologa oraz pracownica socjalna. 

Listy wyborcze Bezpartyjnych Samorządowców. Koszalin zdominowany przez kandydatów z Dolnego Śląska

Na liście koszalińskiej jedynkę otrzymał Sebastian Tomczak, urodził się w Koszalinie, a mieszka w Warszawie. Od kilku lat pełni funkcje dyrektorskie w ministerstwach, między innymi finansów - zauważa dziennik. Następne miejsca to już głównie kandydaci z... Dolnego Śląska. "Są tu pracownicy biurowi, kosmetyczki czy nauczyciele, głównie z Lubina i okolic, ale też z Wielkopolski czy z Lubuskiego" - wylicza "GW".

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego zwrócił uwagę na portalu X, że "nikogo, nikt w Koszalinie, Kołobrzegu itp. nie zna". "Dlaczego? Spójrzcie na adresy zamieszkania" - napisał Geblewicz. "Po prostu wstyd i kpina" - pisze z kolei radny Koszalina Błażej Papiernik.

Więcej informacji o wyborach 2023 znajdziesz na naszej specjalnej stronie wybory.gazeta.pl.

Więcej o: