Złe wieści dla Kaczyńskiego i Mentzena. PiS bez większości w Sejmie. Konfederacja traci [SONDAŻ]

Katarzyna Rochowicz
Opozycja ma większość w Sejmie pierwszy raz od miesięcy - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i radia RMF FM. Z kolei Konfederacja wypada z podium, zajmując piąte miejsce i jednocześnie odnotowuje największy spadek poparcia. Lewica i Trzecia Droga zyskują w oczach wyborców. PiS pozostaje bez większości, nawet w przypadku koalicji z Konfederacją.

W najnowszym sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i Radia RMF FM zapytano ankietowanych "Na jakie ugrupowanie zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach do Sejmu?". 

Zobacz wideo "100 konkretów" Koalicji Obywatelskiej. Donald Tusk wymienia najważniejsze punkty

Sondaż. Konfederacja wypada z podium, PiS bez większości w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość w porównaniu z poprzednim sondażem, przeprowadzonym 25-26 sierpnia, traci 0,2 pkt proc., co mieści się w granicach błędu statystycznego. Na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 33,2 proc. badanych. Koalicja Obywatelska uzyskała wynik 26 proc. (spadek o 1,2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem).

"Najbardziej spektakularne zmiany dotyczą jednak dalszych pozycji" - zaznacza dziennik. Ostatnie miejsce na podium bowiem zajmuje nie Konfederacja, a Trzecia Droga. Koalicja Polski 2050 z PSL otrzymała wynik 10,3 proc. (wzrost o 0,3 pkt proc.). Następnie znajduje się Lewica z wynikiem 10,1 proc. (wzrost o 0,8 pkt proc.). Na ugrupowanie Sławomira Mentzena swój głos z kolei oddało 9,4 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc.). Bezpartyjni Samorządowcy w badaniu uzyskali 2 proc. poparcia. Odpowiedź "nie wiem" wybrało 9 proc. ankietowanych.

- Decydujące znaczenie ma fakt, że spada poparcie Konfederacji, a Nowa Lewica i Trzecia Droga utrzymują poparcie, a nawet nieznacznie rosną. Z wyliczeń mandatów wynika, że opozycja skupiona w bloku senackim może liczyć obecnie na przewagę jednego miejsca w Sejmie - skomentował wyniki badania prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ta przewaga nie jest duża, ale ekspert zaznacza, że "taka sytuacja ma miejsce w badaniach IBRiS po raz pierwszy od wiosny". - Widać teraz wyraźnie, jak bardzo wynik Konfederacji przesądza o możliwości uzyskania większości po wyborach 15 października - dodał.

Według wyliczeń "Rzeczpospolitej" i szacunków socjologa, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 189 mandatów, Koalicja Obywatelska - 144, Nowa Lewica - 43, Trzecia Droga - 44, Konfederacja - 39 oraz Mniejszość Niemiecka - jeden mandat.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 8-9 września 2023 roku na grupie 1100 respondentów metodą CATI (wywiad telefoniczny).

Wybory parlamentarne w 2019 roku oraz obecny stan w Sejmie

Przypomnijmy: Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu w 2019 roku zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., Lewica - 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc.

Obecnie w klubie PiS zasiada 227 posłów, w klubie KO - 129, Lewicy - 42, Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści - 27, w kole poselskim Konfederacji - 11, kole Polska 2050 - 6. Po trzech posłów zrzeszają koła Kukiz'15 -Demokracja Bezpośrednia, Lewica Demokratyczna, Polskie Sprawy i Wolnościowcy. Dziewięciu posłów jest niezrzeszonych.

Więcej o: