Jarosław Kaczyński na konwencji o ośmiu podstawach programu. Festiwal pochwał dla rządów PiS

Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Końskich przedstawił program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. - Kobieta rodząca ma też pełne prawo do życia i do zdrowia. To prawo musi być uznawane i my je uznajemy - powiedział polityk, mówiąc o wartości ludzkiego życia, który ma być jedną z cech programu PiS. Kaczyński stwierdził, że podstawą ładu politycznego jest rodzina, rozumiana jako związek kobiety i mężczyzny. Po pół godziny od rozpoczęcia konwencji, lider PiS nadal nie przedstawił żadnych konkretnych punktów programu czy obietnic wyborczych.

W sobotę 9 września o godzinie 12 w Końskich (województwo świętokrzyskie) rozpoczęło się spotkanie wicepremiera i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami regiony. Zgodnie z zapowiedziami, polityk przedstawił program wyborczy PiS na wybory parlamentarne 2023. Na konwencji pojawili się Mateusz Morawiecki, Piotr Gliński czy Paweł Kukiz. Spotkanie zaczęło się od odśpiewania hymnu Polski.

Zobacz wideo Wpadka podczas konferencji PiS-u. Kaczyński uciszył Bochenka "Ale cii!"

Jarosław Kaczyński na konwencji PiS w Końskich. Polityk mówił o wartościach

- Jeszcze nie dziękujcie, bo nie zwyciężyliśmy - powiedział na początek Jarosław Kaczyński, którego witały hasła nie tylko "Jarosław", ale też wspomniane "Dziękujemy!". - Tusk ma sto, a my mamy dużo więcej! - zapewnił lider PiS dodając, że będzie mówił o założeniach programu, a nie konkretnych postulatach. 

- Każdy człowiek ma swoją godność i my to szanujemy i będziemy szanowali. Druga wartość, to wartość ludzkiego życia, odrzucamy atak na życie bezbronnych - mówił o wartościach programu wyborczego PiS Jarosław Kaczyński. - Kobieta rodząca ma też pełne prawo do życia i do zdrowia oraz to prawo musi być uznawane i my je uznajemy - stwierdził dalej. Trzecią wartością PiS okazała się wolność "związana z demokracją". - Odrzucamy elity, władza jest w rękach narodu - dodał Kaczyński. Po czwarte polityk wymienił solidarność, która "łączy członków społeczeństwa i czyni ich empatycznych wobec siebie". Dalej wymienił równość wobec prawa i zmniejszanie różnic między grupami społecznymi. Na końcu Kaczyński wymienił sprawiedliwość.

Jak zaznaczył dalej, podstawą tych wartości jest rodzina, którą zdefiniowano jako związek kobiety i mężczyzny. - Odrzucamy wszelkie tendencje i ataki na rodzinę - mówił Kaczyński, nie dając przykładu, jakie ataki ma na myśli. Drugą podstawą ma być naród, a trzecim - bezpieczeństwo (militarne, socjalne, gospodarcze, energetyczne). 

Po pół godziny od rozpoczęcia konwencji, lider PiS nadal nie przedstawił żadnych konkretnych punktów programu czy obietnic wyborczych. Zamiast tego polityk zaczął mówić o tym, jakie programy dotychczas rząd zrealizował w Polsce. Dopiero potem Jarosław Kaczyński przedstawił kilka punktów, które można uznać za zalążki programu.

Program PiS na wybory 2023 - lista nowych postulatów

 • cyfryzacja ma ogarnąć całą Polskę - jak zapowiedział Kaczyński, "po 8 latach Polska ma być krajem scyfryzowanym, z jednym zastrzeżeniem: będziemy bronić gotówki jak niepodległości!";
 • profilaktyka dla zdrowia Polaków
 • likwidacja patodeweloperki - wszystkiego, co jest w tej sferze patologią i co kosztuje Polskę przeszło 84 mld zł rocznie;
 • postawić na podaż, a nie na popyt;
 • transformacja energetyczna z zachowaniem węgla jako "podstawy bezpieczeństwa" - ale przy jednoczesnym inwestowaniu w energię atomową i różne rodzaje zielonej energii;
 • zapobieganie suszy i pustynnieniu, na które PiS chce wydać "dziesiątki miliardów złotych";
 • emerytury stażowe: 38 lat stażu dla kobiet i 43 lata stażu dla mężczyzn

- Myśmy nie wygrali jeszcze tych wyborów, wy nie patrzcie, proszę państwa, na sondaże, nie patrzcie w swoje serca, bo wiadomo, że każdy w swoim sercu ma zwycięstwo. Patrzcie zimną głową, musimy walczyć, wygrywa się ciężką pracą do ostatniego dnia, do końca - powiedział dalej Jarosław Kaczyński, po tym, jak wymienił kilka punktów z programu wyborczego PiS na wybory parlamentarne. Przemówienie lidera PiS zostało zakończone okrzykami "Zwyciężymy!". 

Wybory parlamentarne 2023. Osiem podstaw PiS - co obiecano?

Dalej Jarosław Kaczyński wymienił osiem podstaw programowych PiS, które zostały przedstawione już wcześniej. Dotyczy to:

 1. rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty - która ma objąć między innymi powstanie nowych parków, miejsc parkingowych czy wind. Program "Przyjazne Osiedle" zapowiada też termomodernizację budynków, która jest prowadzona już od kilku lat zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej. Sam pomysł remontowania osiedli z wielkiej płyty pojawił się w propozycjach PiS już w 2019 roku.
 2. poprawy jakości posiłków w szpitalach,
 3. zmuszenia sklepów wielkopowierzchniowych wprowadzenia na półki produktów spożywczych, które w 2/3 przypadkach mają pochodzić od lokalnych producentów,
 4. dofinansowania wycieczek szkolnych dla dzieci i młodzieży;
 5. świadczenia 800 plus;
 6. bezpłatnych, państwowych autostrad;
 7. bezpłatnych leków dla seniorów od 65. roku życia i dla młodzieży od 0 do 18 lat;
 8. emerytury stażowe: 38 lat stażu dla kobiet i 43 lata stażu dla mężczyzn.

Później na scenę wyszła Elżbieta Witek, rozpoczynając festiwal chwalenia działań rządów PiS.

Więcej o: