Centralny Rejestr Wyborców - co to jest? Gdzie go znaleźć? Jak się zalogować? Wyjaśniamy

Centralny Rejestr Wyborców to nowy system, który ma odgrywać dość dużą rolę przy każdych kolejnych wyborach. CRW zadebiutował przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 15 października 2023 r. Jakie daje korzyści? Jak zalogować się do Centralnego Rejestru Wyborców?

Co to jest Centralny Rejestr Wyborców (CRW)? Chodzi o system, który z założenia ma ułatwić obywatelom głosowanie, urzędnikom - organizację, a komisjom wyborczym - przeprowadzenie wyborów. Jego głównym zadaniem jest zastąpienie ponad 2,5 tys. lokalnych rejestrów wyborców, prowadzonych przez gminy. Każda osoba uprawniona do udziału w wyborach została w tym systemie ujęta we właściwym obwodzie i okręgu. Bardzo ważne jest to, że dostęp i obsługa CRW będą z poziomu gmin odbywały się w czasie rzeczywistym, co bardzo usprawni obieg danych.

Zobacz wideo Po co nam centralny rejestr wyborców? "Chodzi o bezpieczeństwo"

Od kiedy działa Centralny Rejestr Wyborców?

System ruszył 4 sierpnia 2023 r., czyli całkiem niedawno. Poprzedzone zostało to kilkoma etapami prac obejmującymi m.in. testowanie nowych rozwiązań. Prace nad kolejnymi funkcjonalnościami Centralnego Rejestru Wyborców wciąż trwają. 

Centralny Rejestr Wyborców - ustawa

Centralny Rejestr Wyborców został odpowiednio uregulowany prawnie. Zapis o nim pojawił się w 4. rozdziale Kodeksu wyborczego. Mowa tu przede wszystkim o informacjach i danych gromadzonych w systemie.

Centralny Rejestr Wyborców - rozporządzenie

Pakiet regulacji związanych z systemem uzupełniło rozporządzenie o Centralnym Rejestrze Wyborców wydane przez ministra cyfryzacji. Dokument ustala szereg kwestii związanych z funkcjonowaniem CRW. Chodzi m.in. o:

 • wzór spisu wyborców;
 • sposób i tryb sporządzania spisu wyborców;
 • aktualizacje spisu wyborców;
 • wzór wykazu wyborców przebywających w domach leczniczych itp.

To bardzo istotne ustalenia, które od strony prawnej decydują o tym, co nowego wprowadzi Centralny Rejestr Wyborców.

Centralny Rejestr Wyborców - gov.pl. Jak się zalogować? Jak sprawdzić swoje dane?

Centralny Rejestr Wyborców dostępny jest już na portalu mobywatel.gov.pl. Jak z niego skorzystać?

 1. Wejdź na podany powyżej adres.
 2. Zaloguj się profilem zaufanym, e-dowodem, za pomocą bankowości elektronicznej albo zeskanuj kod QR aplikacją mobilną mObywatel.
 3. Z menu po lewej stronie wybierz zakładkę "Twoje dane", a następnie wybierz z listy "Centralny Rejestr Wyborców". Znajdziesz tam informacje o swoich prawach wyborczych oraz miejscu, okręgu i obwodzie głosowania. Możesz zamówić tam plik PDF z twoimi danymi z CRW, możesz też złożyć wniosek o udział w wyborach poza twoim stałym miejscem głosowania.

Tutaj możesz sprawdzić jak będzie wyglądał dostęp do CRW, kiedy trafi do aplikacji mObywatel.

Centralny Rejestr Wyborców a spis wyborców. Korzyści dla obywateli

Wprowadzenie nowego systemu da w pewnej perspektywie czasowej spore możliwości nie tylko urzędom, ale i poszczególnym obywatelom. Zwiększy przejrzystość i poprawi dostęp do informacji. Co do zasady konkretnymi korzyściami będą:

 • możliwość wielokrotnego zmieniania miejsca głosowania w łatwy sposób;
 • ujednolicenie sposobu obsługi wyborców;
 • możliwość pobrania w dowolnej gminie zaświadczenia o prawie do głosowania;
 • możliwość dopisania się do spisu wyborców przez Internet;
 • zmniejszenie obciążenia administracji w urzędach.
Więcej o: