Co to jest Centralny Rejestr Wyborców (CRW)? Chodzi o system, który z założenia ma ułatwić obywatelom głosowanie, urzędnikom - organizację, a komisjom wyborczym - przeprowadzenie wyborów. Jego głównym zadaniem jest zastąpienie ponad 2,5 tys. lokalnych rejestrów wyborców, prowadzonych przez gminy. Każda osoba uprawniona do udziału w wyborach została w tym systemie ujęta we właściwym obwodzie i okręgu. Bardzo ważne jest to, że dostęp i obsługa CRW będą z poziomu gmin odbywały się w czasie rzeczywistym, co bardzo usprawni obieg danych.
System ruszył 4 sierpnia 2023 r., czyli całkiem niedawno. Poprzedzone zostało to kilkoma etapami prac obejmującymi m.in. testowanie nowych rozwiązań. Prace nad kolejnymi funkcjonalnościami Centralnego Rejestru Wyborców wciąż trwają.
Centralny Rejestr Wyborców został odpowiednio uregulowany prawnie. Zapis o nim pojawił się w 4. rozdziale Kodeksu wyborczego. Mowa tu przede wszystkim o informacjach i danych gromadzonych w systemie.
Pakiet regulacji związanych z systemem uzupełniło rozporządzenie o Centralnym Rejestrze Wyborców wydane przez ministra cyfryzacji. Dokument ustala szereg kwestii związanych z funkcjonowaniem CRW. Chodzi m.in. o:
To bardzo istotne ustalenia, które od strony prawnej decydują o tym, co nowego wprowadzi Centralny Rejestr Wyborców.
Centralny Rejestr Wyborców dostępny jest już na portalu mobywatel.gov.pl. Jak z niego skorzystać?
Tutaj możesz sprawdzić jak będzie wyglądał dostęp do CRW, kiedy trafi do aplikacji mObywatel.
Wprowadzenie nowego systemu da w pewnej perspektywie czasowej spore możliwości nie tylko urzędom, ale i poszczególnym obywatelom. Zwiększy przejrzystość i poprawi dostęp do informacji. Co do zasady konkretnymi korzyściami będą: