Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w poprzednią niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego dostałaby 35,3 proc. głosów [wzrost o 0,8 pkt proc. względem sondażu z sierpnia]. Drugie miejsce przypadłoby Koalicji Obywatelskiej z wynikiem 27,5 proc. Partia Donalda Tuska zaliczyła spory spadek poparcia - 3,7 pkt proc.
Najnowszy sondaż United Surveys: Zacięta walka o trzecie miejsce
Na podium wskoczyła ponownie radykalna i skrajnie prawicowa Konfederacja. Poparcie dla niej zadeklarowało 10,6 proc. badanych. To wzrost o 2,8 pkt proc. Zaledwie 0,4 pkt proc mniej ma Trzecia Droga - jej wynik to 10,2 proc. [wzrost o 1,2 pkt proc.]. Lewica zanotowała poparcie na poziomie 9,4 proc., czyli wzrost o 2,3 pkt proc. 7 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosowałoby w wyborach parlamentarnych.
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę 3 września, frekwencja wyniosłaby 61,7 proc. - tylu ankietowanych zadeklarowało pójście do urn w badaniu dla WP. 37 proc. stwierdziło, że nie zagłosuje. Zaledwie 1,3 proc. badanych jeszcze nie wie, czy weźmie udział w wyborach. Marcin Duma z United Surveys, który wyjaśniał w rozmowie z portalem wyniki najnowszego sondażu, podkreślił, że należałoby porównywać je nie z sierpniowym badaniem, ale czerwcowym. - Wówczas okazuje się, że na dobrą sprawę wiele się wydarzyło przez te dwa miesiące, ale niewiele się zmieniło. Różnice są czysto kosmetyczne. Teraz PiS ma 35,3 proc., wtedy miał 34,2 proc. KO ma 27,5 proc., wtedy miała 29,7 proc. Lewica miała prawie 10 proc., teraz ma 9,4 proc., Konfederacja miała 11,5 proc., teraz 10,6 proc. - wskazał rozmówca WP. W jego ocenie wysoka frekwencja może być problemem dla partii, którym zależy na ostrej polaryzacji.
Politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jarosław Flis przygotował rozkład mandatów poselskich na podstawie wrześniowego badania. Zgodnie z tymi wyliczeniami Zjednoczona Prawica uzyskałaby 193 mandaty, Koalicja Obywatelska - 145, Konfederacja - 44, Trzecia Droga - 41, a Lewica - 36. Jeden mandat przypadłby posłowi mniejszości niemieckiej.
Przypomnijmy, że zgodnie z wynikami podanymi przez Państwową Komisję Wyborczą wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparcie na poziomie 43,59 proc. głosów. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (PO, .N IPL, Zieloni) zdobył 27,40 proc. Trzecie miejsce zajął Sojusz Lewicy Demokratycznej, który poparło 12,56 proc. Za podium znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 8,55 proc. Z kolei na Konfederację zagłosowało 6,81 proc. Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyły progu wyborczego: Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy dostała 0,78 proc., Mniejszość Niemiecka - 0,17 proc., Skuteczni Piotra Liroya-Marca - 0,10 proc., Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów - 0,03 proc., a Komitet Wyborczy Prawica - 0,01 proc.
Obecnie rozkład mandatów w Sejmie wygląda następująco:
***
W jaki sposób można wziąć udział w wyborach? Gazeta.pl
***
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI & CATI 50/50 w dniach 1-3 września 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.
***