Był w rządzie PiS. Dziś krytykuje referendum. "To cofnięcie nas do czasów komunizmu"

- Według mnie to jest niedopuszczalne. Jest to cofnięcie nas do czasów komunizmu, gdzie Polacy się obawiali bojkotować wybory, obawiali się konsekwencji - powiedział Jacek Czaputowicz, pytany o październikowe referendum. - Ten, który odmówi przyjęcia karty, to przecież jest oczywiste, że nie głosował na PiS. I jego nazwisko zostanie oznaczone jako wróg tej władzy, więc będzie to taka lista proskrypcyjna - podkreślił były szef MSZ w rządzie PiS.

Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych w rządzie Mateusza Morawieckiego, opublikował w "Rzeczpospolitej" tekst dot. referendum. Polityk zauważył w nim, że adnotacje komisji wyborczej przy nazwiskach obywateli, którzy odmówią przyjęcia karty referendalnej, "utworzą listę proskrypcyjną przeciwników władzy". Jego zdaniem "włączenie do tworzenia tej listy komisji wyborczych to bezczelność, na którą nawet komuniści się nie zdecydowali".

Zobacz wideo PiS pyta w referendum o wiek emerytalny. "Bezdennie głupie"

Czaputowicz ostro o referendum: Jest to cofnięcie nas do czasów komunizmu

Do tego tematu były szef MSZ odniósł się również na antenie TVN24. Jak podkreślił, nie chce ujawniać swoich preferencji wyborczych, dlatego nie zdradzi, czy 15 października odbierze kartę referendalną. - Natomiast zdaję sobie sprawę, że jest to duży problem dla wielu Polaków - powiedział. Podkreślił, że obywatele mogą odczuwać obawę przed odmową pobrania karty. - Ten system został tak stworzony, żeby tych, którzy nie odbiorą karty, nie chcą wziąć udziału w wyborach, jakoś napiętnować. Komisje mają odnotowywać w spisie wyborców fakt odmowy przyjęcia karty referendalnej - zaznaczył i dodał:

Według mnie to jest niedopuszczalne. Jest to cofnięcie nas do czasów komunizmu, gdzie Polacy się obawiali bojkotować wybory, obawiali się konsekwencji. A poza tym jest to złamanie zasady tajności głosowania.

Jacek Czaputowicz w TVN24 stwierdził też, że to złamanie konstytucji, a te zasady "służą władzy". - Jeszcze wczoraj były badania opinii publicznej. Tam 99 procent wyborców PiS powiedziało, że weźmie udział w referendum, a 1 procent jeszcze się zastanawia. Teraz ten, który odmówi przyjęcia karty, to przecież jest oczywiste, że nie głosował na PiS. I jego nazwisko zostanie oznaczone jako wróg tej władzy, więc będzie to taka lista proskrypcyjna - wyjaśnił były szef polskiej dyplomacji. Jak podkreślił, jego zdaniem frekwencja na referendum będzie dość duża "właśnie przez zastosowanie tego mechanizmu szantażu moralnego".

- Ta tajność głosu nie jest tutaj zachowana i to może być kwestionowane. Moim zdaniem to jest zagrożenie, że wynik wyborów będzie zakwestionowany albo w Polsce w trybie odwoławczym, albo przez społeczność międzynarodową - stwierdził. Jak dodał, uważa, że "te wybory mogą zostać podważone".

PiS ujawnił pytania referendalne. Zasugerował też odpowiedzi

15 października razem z wyborami parlamentarnymi ma zostać przeprowadzone referendum. Pytania, na które odpowiedzą Polacy, przedstawiali politycy Prawa i Sprawiedliwości: Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak.

Oto one:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
  4. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Przypomnijmy, w spotach, w których PiS przedstawiło pytania, iksem zaznaczone były odpowiedzi "NIE", co w wyraźny sposób sugeruje odbiorcom, która odpowiedź może być - zdaniem rządzących - odpowiedzią "właściwą".

Więcej o: