PiS z większością w Sejmie w najnowszym badaniu CBOS. Gwałtowny skok niezdecydowanych wyborców [SONDAŻ]

Katarzyna Rochowicz
Prawo i Sprawiedliwość utworzyłoby samodzielnie rząd - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Oprócz tego, w porównaniu z lipcowym badaniem, gwałtownie wzrósł odsetek niezdecydowanych wyborców.

"Nastąpiło umocnienie poparcia dla PiS" - komentuje sierpniowy sondaż fundacja, którą nadzoruje Prezes Rady Ministrów.

Zobacz wideo "Jeżeli ma się jakieś pretensje, to trzeba o nich zapomnieć". Kaczyński zachęca do głosowania na PiS

Sondaż CBOS: PiS z większością w Sejmie

W najnowszym sondażu CBOS Prawo i Sprawiedliwość uplasowało się na pierwszym miejscu, z największym poparciem - 37 proc., co daje wzrost o 8 pkt proc. w porównaniu z lipcowym badaniem. Na drugim miejscu na podium znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 21 proc., co daje jej spadek o 7 pkt proc. Ostatnie miejsce na podium zamyka Konfederacja, na którą oddało swój głos 6 proc. ankietowanych (o 3 pkt proc. mniej niż w lipcu). 

Na Trzecią Drogę z kolei swój głos w nadchodzących wyborach oddałoby 5 proc. ankietowanych - wynika z sondażu CBOS. Z kolei na Lewicę - 4 proc. respondentów.

Warto podkreślić, że odnotowano również znaczny odsetek osób niezdecydowanych - 24 proc. ankietowanych nie wie na kogo zagłosować. W lipcu na tę odpowiedź zagłosowało 18 proc. respondentów. Badanie zrealizowano w dniach 24-27 sierpnia 2023 roku na próbie 1024 osób. Sondaż przeprowadzono metodą CAPI (wywiad personalny), CATI (wywiad telefoniczny) oraz CAWI (wywiad internetowy).

Dr Maciej Onasz opublikował na portalu X symulację podziału mandatów na podstawie sondażu CBOS. Warto zauważyć, że dotyczą one wariantu na podstawie deklaracji wyłącznie zdecydowanych respondentów. Według wyliczeń wówczas PiS uzyskałby około 277 mandatów, KO - 155, Lewica - 8, Konfederacja - 29, Trzecia Droga - 0 oraz Mniejszość Niemiecka - 1.

Obecnie w klubie PiS zasiada 227 posłów, 129 posłów w klubie KO, 43 posłów w klubie Lewicy, 27 posłów w Koalicji Polskiej, 11 posłów w Konfederacji, 6 posłów w Polsce 2050, po trzech posłów zrzeszają koła: Kukiz'15 Demokracja Bezpośrednia, Lewica Demokratyczna i Koło Poselskie Polskie Sprawy. Dziewięć posłów jest niezrzeszonych.

Tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 15 października. Tego samego dnia zaplanowane jest również referendum ogólnokrajowe.

Więcej o: