15 października to data wyborów parlamentarnych w Polsce oraz referendum, którego przeprowadzenie PiS przegłosował mimo sprzeciwu opozycji oraz analityków, zajmujących się procesem wyborczym w kraju. Aby referendum było wiążące, musi wziąć w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania Polaków. Wirtualna Polska opublikowała wyniki sondażu United Surveys, z których wynika, że pod koniec sierpnia frekwencja w nim oscylowała na granicy 50 proc.
Prawie 41 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zamierza zagłosować na nowych parlamentarzystów, ale chcą zbojkotować referendum. 51,8 proc. pytanych chce wziąć udział zarówno w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Grupa wyborców, których interesuje tylko referendum, wynosi zaledwie 0,5 proc., a 1,4 proc. nie zamierza głosować w ogóle. Pozostały prawie 6 procent nie wie, co zrobi 15 października.
Pracownia, które przeprowadziła sondaż, wyszczególniła spośród ankietowanych grupy wyborców konkretnych partii. I tak wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości udział w zarówno w wyborach, jak i w referendum deklarują niemal wszyscy - to 99 proc. ankietowanych. W przypadku głosujących na opozycję - grupa ta wynosi 24 proc., a aż 74 proc. chce zbojkotować referendum. Wśród wyborców, którzy nie mają jasno preferencji wyborczych 52 proc. chce uczestniczyć w obu głosowaniach, a 15 proc. odmawia udział w referendum.
Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu na 15 października referendum ogólnokrajowego bezwzględną większością w głosowaniu 17 sierpnia. Za głosowało 226 posłów, przeciw było 210, a wstrzymało się siedmiu parlamentarzystów. Prawo i Sprawiedliwość w poprzedzających posiedzenie Sejmu dniach systematycznie publikowało pytania referendum Na kartach do głosowania mają znaleźć się poniższe sformułowania:
W spotach, w których PiS przedstawiło pytania, iksem zaznaczone były odpowiedzi "NIE", co w wyraźny sposób sugeruje odbiorcom, która odpowiedź jest "właściwa".
***
Ankieterzy przeprowadzili badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski metodą CAWI & CATI 50/50 w dniach 18-20 sierpnia 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.