PiS zapowiedziało referendum z wyborami parlamentarnymi. Polacy zapowiadają, co z tym zrobią [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość balansuje na granicy w sprawie ważności referendum. To wniosek z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, w którym zapytano Polaków, czy wezmą udział w referendum zaplanowanym na 15 października. Partia Jarosława Kaczyńskiego chce zadać wyborcom cztery pytania, między innymi na temat migrantów. Głosowanie może okazać się jednak nieważne, bo już teraz prawie 41 proc. odmawia udziału w nim.
Zobacz wideo "Jeżeli ma się jakieś pretensje, to trzeba o nich zapomnieć". Kaczyński zachęca do głosowania na PiS

15 października to data wyborów parlamentarnych w Polsce oraz referendum, którego przeprowadzenie PiS przegłosował mimo sprzeciwu opozycji oraz analityków, zajmujących się procesem wyborczym w kraju. Aby referendum było wiążące, musi wziąć w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania Polaków. Wirtualna Polska opublikowała wyniki sondażu United Surveys, z których wynika, że pod koniec sierpnia frekwencja w nim oscylowała na granicy 50 proc.

PiS zapowiedziało referendum z wyborami parlamentarnymi. Wyborcy partii są jednomyślni 

Prawie 41 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zamierza zagłosować na nowych parlamentarzystów, ale chcą zbojkotować referendum. 51,8 proc. pytanych chce wziąć udział zarówno w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Grupa wyborców, których interesuje tylko referendum, wynosi zaledwie 0,5 proc., a 1,4 proc. nie zamierza głosować w ogóle. Pozostały prawie 6 procent nie wie, co zrobi 15 października. 

Pracownia, które przeprowadziła sondaż, wyszczególniła spośród ankietowanych grupy wyborców konkretnych partii. I tak wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości udział w zarówno w wyborach, jak i w referendum deklarują niemal wszyscy - to 99 proc. ankietowanych. W przypadku głosujących na opozycję - grupa ta wynosi 24 proc., a aż 74 proc. chce zbojkotować referendum. Wśród wyborców, którzy nie mają jasno preferencji wyborczych 52 proc. chce uczestniczyć w obu głosowaniach, a 15 proc. odmawia udział w referendum.

Sejm przyjął uchwałę ws. referendum 17 sierpnia

Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu na 15 października referendum ogólnokrajowego bezwzględną większością w głosowaniu 17 sierpnia. Za głosowało 226 posłów, przeciw było 210, a wstrzymało się siedmiu parlamentarzystów. Prawo i Sprawiedliwość w poprzedzających posiedzenie Sejmu dniach systematycznie publikowało pytania referendum Na kartach do głosowania mają znaleźć się poniższe sformułowania: 

  • Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  • Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  • Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
  • Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

W spotach, w których PiS przedstawiło pytania, iksem zaznaczone były odpowiedzi "NIE", co w wyraźny sposób sugeruje odbiorcom, która odpowiedź jest "właściwa".

***

Ankieterzy przeprowadzili badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski metodą CAWI & CATI 50/50 w dniach 18-20 sierpnia 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Więcej o: