Złe wieści dla opozycji. PiS wygrywa wybory i rządzi samodzielnie. Trzecia Droga poza Sejmem [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość powiększa przewagę nad Koalicją Obywatelską. Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar Public, partia rządząca może liczyć na 38 proc. głosów i samodzielne rządy. Poza Sejmem - co pokazuje badanie - wylądowała Trzecia Droga.

15 października odbędą się wybory parlamentarne. Jak wynika z sondażu Kantar Public, którego wyniki przytacza "Gazeta Wyborcza", największe szanse na wygraną ma Prawo i Sprawiedliwość. Partię Jarosława Kaczyńskiego popiera aż 38 proc. respondentów. To wzrost o 5 pkt proc. względem badania lipcowego.

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński: Tuskowi chodziło o zrobienie osobistej kariery

Na Koalicję Obywatelską chce głosować 30 proc. ankietowanych. To z kolei spadek o 2 pkt proc. Wyborcze podium zamyka Lewica z poparciem na poziomie 8 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) Dalej znalazła się Konfederacja z 6-procentowym wynikiem (spadek o 2 pkt proc.) 6 proc. w badaniu uzyskała również Trzecia Droga (wzrost o 1 proc.). Taki wynik oznacza jednak, że połączone siły Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza nie weszłyby do Sejmu. Próg wyborczy dla koalicji wynosi bowiem 8 proc.

Natomiast 12 proc. respondentów nie wie jeszcze, na którą partię oddać swój głos.

Złe wieści dla opozycji. PiS wygrywa wybory i rządzi samodzielnie

Jeżeli takie wyniki powtórzyłyby się w październiku, Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory parlamentarne i mogłoby rządzić samodzielnie. Albo z Konfederacją, mając silną większość. "Bo choć w procentach poparcie dla obozu PiS i anty-PiS jest takie samo, to Trzecia Droga pod progiem powoduje, że PiS zgarnia - wedle szacunków Andrzeja Machowskiego - 231 mandatów (lub 235 - jeśli uwzględnić korzystne dla PiS i niekorzystne dla KO i Lewicy niedopasowanie liczby posłów w 20 okręgach z liczbą mieszkańców)" - podkreśla "Gazeta Wyborcza".

Pozostałe formacje zdobyłyby:

  • Koalicja Obywatelska - 178 miejsc w Sejmie (lub 176),
  • Lewica - 32 miejsca (lub 30),
  • Konfederacja - 19 miejsc.

Z badania wynika też, że aż 75 proc. ankietowanych chce wziąć udział w wyborach. 9 proc. jeszcze nie wie, czy to zrobi.

Sondaż Kantar Public został przeprowadzony w dniach 18-23 sierpnia2023 roku na reprezentatywnej próbie 983 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

Wybory w 2019 roku i obecny stan w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość w poprzednich wyborach do Sejmu (w 2019 roku) zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., SLD - 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc. Wówczas przełożyło się to na 235 mandatów dla PiS, 134 dla KO, 49 dla listy SLD, 30 dla PSL-Koalicji Polskiej, 11 dla Konfederacji. Jeden mandat przypadł Mniejszości Niemieckiej.

Obecnie w klubie PiS zasiada 227 posłów, w klubie KO - 129, Lewicy - 42, Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści - 27, w kole poselskim Konfederacji - 11, kole Polska 2050 - 6, Po trzech posłów zrzeszają koła Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia, Lewica Demokratyczna i Polskie Sprawy. Dziewięcioro posłów jest niezrzeszonych.

Więcej o: