Upoważnienie do głosowania w wyborach to powierzenie innej osobie prawa do oddania głosu w naszym imieniu. Można z tego skorzystać w najbliższych wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r. Taka możliwość dotyczy jednak tylko części wyborców - seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Jak i gdzie zgłosić swojego pełnomocnika? Odpowiedź w dalszej części artykułu.
Głosować przez pełnomocnika mogą:
Oczywiście osoba zgłaszająca pełnomocnika musi mieć prawo wybierania, czyli czynne prawo wyborcze (prawo to ma każda osoba, która ukończyła 18 lat; nie została pozbawiona praw wyborczych przez sąd ani Trybunał Stanu; nie jest ubezwłasnowolniona). Uwaga: głosować przez pełnomocnika można tylko na terenie kraju.
Do kiedy można składać wnioski o akt pełnomocnictwa do głosowania w wyborach? Czasu jest jeszcze sporo, ale koniecznie należy zachować odpowiednie terminy. W przypadku wyborów 2023 data graniczna to 6 października. Wniosek można złożyć u komisarza wyborczego, w swoim urzędzie gminy lub za pośrednictwem systemu, który ruszył 1 września (pod TYM linkiem; należy kliknąć "Złóż wniosek" i zalogować się za pomocą profilu zaufanego).
Komu można dać upoważnienie do głosowania w wyborach? Jak wyjaśniono na stronie rządu, pełnomocnikiem może zostać osoba, która posiada prawo wybierania. Może ona przyjąć pełnomocnictwo tylko od jednej osoby lub dwóch - kiedy przynajmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra albo osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej na terenie obwodu, w którym ma być oddany głos przez pośrednika. Wykluczeni są też kandydaci w wyborach i mężowie zaufania.
Jak wygląda wzór wniosku o pełnomocnictwo do głosowania? Co ma się znaleźć w takim dokumencie? W zgłoszeniu przekazywanym do urzędu trzeba podać:
Oprócz tego osoba zgłaszająca pełnomocnika powinna przygotować:
Gotowy wzór wniosku można pobrać ze strony gov.pl (zakładka "W urzędzie").
Trzeba pamiętać, że pełnienie roli pełnomocnika nie może wiązać się z pobieraniem żadnych opłat lub innych gratyfikacji od kogokolwiek. Jest to bowiem działanie zakazane przez prawo.