Sondaż: Prawie 50 proc. Polaków chce wziąć udział w referendum. "Sukces PiS-u"

Aż 48,1 proc. Polaków chce wziąć udział w październikowym referendum - wynika z badania UCE Reaserch. - Skoro z sondażu wynika obecnie prawie 50-procentowa frekwencja, jest to sukces PiS-u - stwierdził politolog prof. Antoni Dudek. W trakcie badań zapytano także respondentów o to, jak chcą odpowiedzieć na poszczególne pytania referendalne.

15 października, razem w wyborami parlamentarnymi, ma zostać przeprowadzone referendum. Pytania, na które odpowiedzą Polacy, przedstawiali w ostatnich dniach politycy Prawa i Sprawiedliwości: Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak.

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński: Tuskowi chodziło o zrobienie osobistej kariery

Oto one:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
  4. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

W spotach, w których PiS przedstawiło pytania, iksem zaznaczone były odpowiedzi "NIE", co w wyraźny sposób sugeruje odbiorcom, która odpowiedź jest "właściwa".

Większość Polaków odpowiada na pytania referendalne "NIE"

Żeby referendum było wiążące musi wziąć w nim udział co najmniej połowa uprawnionych. Tymczasem według sondażu przygotowanego przez UCE Reaserch dla Onetu aż 48,1 proc. Polaków planuje uczestniczyć w referendum. Nie chce brać w nim udziału 37,5 proc. respondentów, a 14,4 proc. jeszcze nie wie, jaką decyzję podejmie.

- Takie wyniki sondażu to problem dla opozycji, zwłaszcza w kontekście frekwencji. Gdyby spodziewany udział głosujących był na poziomie trzydziestu kilku procent, opozycja mogłaby mówić, że głosować chcą tylko zwolennicy partii rządzącej. Skoro z sondażu wynika obecnie prawie 50-procentowa frekwencja, jest to sukces PiS-u - powiedział w rozmowie z Onetem politolog prof. Antoni Dudek.

Uczestnicy badania zostali zapytani też o to, jak odpowiedzą na poszczególne pytania referendalne.

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki? TAK - 19,8 proc., NIE - 64,3 proc., NIE WIEM - 15,9 proc.
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn? TAK - 21,9 proc., NIE - 67,5 proc., NIE WIEM - 10,6 proc.
  3. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską? TAK - 18,6 proc., NIE - 69,4 proc., NIE WIEM - 12 proc.
  4. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi? - TAK - 13,5 proc., NIE - 73 proc., NIE WIEM - 13,5 proc.

Antoni Dudek w rozmowie z Onetem podkreślił, że głównym celem Prawa i Sprawiedliwości w organizacji referendum jest "obejście przepisów o finansowaniu kampanii wyborczej". - PiS jako najbogatsza partia będzie teraz, nie narażając się na zarzuty ze strony PKW, prowadzić kampanię, twierdząc jednak, że chodzi wyłącznie o referendum, a nie o agitację wyborczą. Tymczasem jasne jest to, że planowane referendum oraz wybory parlamentarne są ze sobą ściśle związane, również dlatego że odbędą się w tym samym dniu - dodał.

Sondaż został przeprowadzony 18 sierpnia 2023 roku metodą CAWI przez UCE RESEARCH dla Onetu na reprezentatywnej próbie 1025 dorosłych Polaków.

48 proc. mieszkańców dużych miast nie zamierza brać udziału w referendum

Czy Polacy wezmą udział w referendum? Zapytani o to zostali również uczestnicy badania przeprowadzonego przez SW Research dla rp.pl. Jak wynika z sondażu, zagłosować chce 34,8 proc. respondentów. Natomiast 38,7 proc. ankietowanych nie zamierza uczestniczyć w referendum. 26,5 proc. odpowiedziało z kolei, że jeszcze nie wie, co zrobi 15 października.

- W referendum uczestniczyć nie zamierza 43 proc. respondentów powyżej 50. roku życia i 46 proc. uczestników badania, których dochód jest wyższy niż 5 tys. złotych netto. Blisko co druga osoba (48 proc.) z miast liczących powyżej 500 tys. mieszkańców nie ma zamiaru wziąć udziału w referendum, które chce zorganizować PiS - podkreśliła Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Więcej o: