Polacy ocenili pytania referendalne. Przeważa jedna odpowiedź [SONDAŻ]

Katarzyna Rochowicz
Polacy ocenili treść pytań referendalnych zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Prawie co drugi ankietowany ocenia je negatywnie - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.

W sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla portalu rp.pl, zadano Polakom pytanie, które brzmi: "Jak ocenia Pani/Pan pytania, które PiS chce zadać w referendum?".

Zobacz wideo Czy Polacy popierają pomysł przeprowadzenia referendum ws. uchodźców?

Referendum ogólnokrajowe. Polacy ocenili treść pytań

Jak wynika z badania, pytania referendalne pozytywnie ocenia tylko 24,6 proc. ankietowanych. Aż 48,4 proc. ocenia je negatywnie. Z kolei 13,5 proc. respondentów nie zna treści pytań, które przedstawili politycy Prawa i Sprawiedliwości. Tyle samo procent (13,5) nie ma zdania w tej kwestii.

Wiktoria Maruszczak z SW Research, komentując wyniki sondażu w rozmowie z "Rzeczpospolitą" powiedziała, że "krytyczne zdanie na temat zaproponowanych pytań wyraża 52 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet". - Częściej niż młodsi badani pytania referendalne negatywnie oceniają respondenci po 50 roku życia (55 proc.). Propozycja PiS spotkała się z dezaprobatą ponad połowy respondentów (55 proc.) posiadających wyższe wykształcenie. Złą opinię na temat pytań posiada 6 na 10 mieszkańców największych miast i nieco niższy odsetek (59 proc.) osób, których dochody przekraczają 5000 zł netto - opisywała Maruszczak.

Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research w dniach 15-16 sierpnia 2023 roku. W sondażu wzięło udział 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Referendum 2023. Jak będą brzmiały pytania?

Przypomnijmy, referendum ogólnokrajowe i wybory parlamentarne mają odbyć się w tym samym dniu - w niedzielę 15 października 2023 roku. Dokładna treść i kolejność pytań referendalnych brzmi:

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Więcej o: