Sejm zagłosował za odrzuceniem senackiego weta. Chodzi o referendum ogólnokrajowe

Katarzyna Rochowicz
Parlament zakończył prace nad przepisami, które umożliwią przeprowadzenie referendum razem z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

W środę 16 sierpnia Sejm opowiedział się przeciwko odrzuceniu nowelizacji ustawy o referendum ogólnokrajowym, która ma umożliwić przeprowadzenie referendum tego samego dnia co wybory parlamentarne. Za odrzuceniem weta głosowało 234 posłów, 209 było przeciwko, a 10 wstrzymało się od głosu.

Zobacz wideo Sceny w Sejmie. Suski niszczy baner Śmiszka i Treli

Referendum i wybory parlamentarne tego samego dnia. Parlament zakończył prace nad przepisami

Teraz projekt nowelizacji musi jeszcze zatwierdzić prezydent Andrzej Duda. Projekt reguluje pewne kwestie formalne, w tym między innymi godziny głosowania. Odrzucenia nowelizacji chciał Senat - przeciwko uchwale Izby Wyższej zagłosował w środę jednak Sejm. A to oznacza, że ustawa trafi teraz na biurko prezydenta. 

W czwartek z kolei posłowie będą dyskutowali nad treścią pytań referendalnych. Następnie wniosek rządu o przeprowadzenie ogólnokrajowego plebiscytu zostanie poddany głosowaniu. Sejm przyjął nowelizację przygotowaną przez PiS na początku lipca. Senat w tym samym miesiącu ją odrzucił. Podczas trwającego dwudniowego posiedzenia Sejmu posłowie mają też zająć się wnioskiem rządu o zarządzenie ogólnokrajowego referendum. Wniosek o jego przeprowadzenie rząd skierował do Sejmu w poniedziałek. We wniosku zawarto propozycję czterech pytań, które od 11 sierpnia ogłaszali politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Referendum ogólnokrajowe 2023. Politycy PiS przedstawili pytania

W ostatnich dniach politycy Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Mateusz Morawiecki oraz Mariusz Błaszczak - przedstawili pytania, które miałyby zostać zadane Polakom w czasie referendum. Oto one:

  • Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?
  • Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn?
  • Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
  • Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Na grafikach, na których PiS przedstawił pytania, iksem zaznaczone były odpowiedzi "NIE", co w wyraźny sposób sugeruje odbiorcom, która odpowiedź jest "właściwa". PiS chce, żeby referendum odbyło się w dniu wyborów, czyli w niedzielę 15 października 2023 roku.

Więcej o: