Jacek Dehnel wystartuje w wyborach do Sejmu? Pisarz: Takie decyzje nie zostały podjęte

Katarzyna Rochowicz
"Gazeta Wyborcza" poinformowała w czwartek, że pisarz i publicysta Jacek Dehnel będzie startował do Sejmu z Warszawy z listy Nowej Lewicy. - Nigdzie takiej wiadomości nie publikowałem. Takie decyzje nie zostały podjęte - komentuje sam Dehnel.

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", "jedynkę" na warszawskiej liście wyborczej z ramienia Nowej Lewicy dostał Adrian Zandberg z partii Razem. Drugie miejsce na liście zajmuje Anna Maria Żukowska, a następne z kolei są Agata Diduszko-Zyglewska oraz Dorota Olko, rzeczniczka Razem.

Zobacz wideo Agrounia deklaruje udział w wyborach. "Będzie czarnym koniem"

Lista wyborcza Nowej Lewicy zaskoczyła. "GW": Jacek Dehnel wystartuje z Warszawy

Dziennik poinformował, że na stołecznej liście ma pojawić się również Jacek Dehnel. Swoje doniesienia "GW" miała potwierdzać w trzech źródłach. Sam Dehnel w rozmowie z Onetem stwierdził, że "nic takiego nie potwierdza". - Proszę zadzwonić do "Wyborczej", bo ja nic na ten temat nie wiem - powiedział dziennikarzom pisarz i dodał:

Nigdzie takiej wiadomości nie publikowałem. Takie decyzje nie zostały podjęte.

Jacek Dehnel jest autorem tomików wierszy i powieści (m.in. "Lala", "Ale z naszymi umarłymi"), publicystą i tłumaczem. Od 2020 roku mieszka w Berlinie wraz ze swoim mężem Piotrem Tarczyńskim. Jak zauważyła "Wyborcza", Dehnel znany jest także w mediach społecznościowych, gdzie krytykuje PiS, wpływ kościoła w Polsce oraz homofobię. Jak stwierdził w rozmowie z niemieckimi dziennikarzami dwa lata temu, "nie chce mieszkać w społeczeństwie, które swoimi wyborami stawia Polskę między Węgrami Orbana a Rosją Putina".

"Jedynki" na listach Trzeciej Drogi. Żaden z liderów nie wystartuje z Warszawy

Jak informowaliśmy w czwartek, Trzecia Droga obstawiła "jedynki" na listach wyborczych - przekazała Interia. Ani Władysław Kosiniak-Kamysz ani Szymon Hołownia nie wystartują w stolicy, zgodnie z wcześniejszymi obietnicami. Jest to poniekąd zaskoczenie, ponieważ zazwyczaj "jedynki" w Warszawie dostają liderzy największych partii. Trzecia Droga ustaliła, że w stolicy wystawi wiceprzewodniczącego Polski 2050 - Michała Kobosko.

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia będzie miał pierwsze miejsce na liście w Białymstoku, czyli z miasta skąd pochodzi. Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz wystartuje z Tarnowa, a więc okręgu bliskiemu nie tylko jemu (startował z Tarnowa w 2015 i 2019 roku), ale i elektoratowi PSL. Jak donosi Interia w Lublinie "jedynkę" otrzyma Joanna Mucha, z ugrupowania Hołowni. Wiceprzewodnicząca partii Polska 2050 Paulina Hennig-Kloska wystartuje z Konina. Więcej informacji w artykule poniżej.

Więcej o: