Roman Giertych wystartuje do Senatu? Hołownia: Zgłosiliśmy jego kandydaturę

W najbliższych dniach mają być ogłoszone szczegóły dotyczące tzw. paktu senackiego, czyli porozumienia partii opozycyjnych co do wystawiania wspólnych kandydatów w wyborach do Senatu. Szymon Hołownia przyznał, że zgłosił mec. Romana Giertycha jako kandydata do Senatu. - Na takiej samej zasadzie, na jakiej z paktem senackim relacje będą mieli kandydaci, którzy będą startowali jako niezależni w swoich okręgach - wskazał lider Polski 2050.

- Roman Giertych został zgłoszony i przeze mnie, i przez Michała Koboskę, jako kandydat do Senatu. Na takiej samej zasadzie, na jakiej z paktem senackim relacje będą mieli Adam Bodnar, Wadim Tyszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski czy inni kandydaci, którzy będą startowali jako niezależni w swoich okręgach, a pakt senacki nie będzie wystawiał przeciwko nim żadnych kontrkandydatów - mówił w czwartek lider Polski 2050 Szymon Hołownia w programie "Rzeczpospolitej" "Rzecz o polityce". - Jego interesuje bardzo konkretny okręg, który dzisiaj jest w gestii Platformy Obywatelskiej [okręg podpoznański - red.]. Nie wiem, jakie są wyniki rozmów między nim a PO na tym etapie. My już w tym nie uczestniczyliśmy - dodał.

Zobacz wideo Scheuring-Wielgus i Czarzasty zatańczyli na scenie. "Świeckie państwo panie Mateuszu!"

Wcześniej tego samego dnia poseł PSL Marek Sawicki przekazał w radiowej Jedynce, że pakt senacki jest "bez Giertycha". Nie doprecyzował jednak, czy oznacza to, że mecenas w ogóle nie wystartuje do Senatu, czy to, że partie opozycyjne nie wystawią mu po prostu żadnego kontrkandydata. Później w audycji Polskiego Radia 24 przyznał, że nie wiedział o zamiarach Szymona Hołowni. 

Roman Giertych chce do Senatu. Co z Jadwigą Rotnicką?

Roman Giertych potwierdził w maju, że zamierza ubiegać się o mandat senatorski z tzw. poznańskiego obwarzanka. Jednocześnie z tego samego okręgu chce startować obecna senatorka KO Jadwiga Rotnicka. W rozmowie z "Super Expressem" przekazała wówczas, że "Donald Tusk przyrzekł, że każdy senator PO może ponownie startować". - Pisemnie potwierdzaliśmy, kto zamierza startować i jeżeli nie ma żadnego innego sygnału, to uważam, że to ciągle jest aktualne - mówiła w maju. "Z perspektywy Giertycha, ale też Tuska i Hołowni najwygodniej byłoby, aby obecna senatorka PO prof. Rotnicka zrezygnowała z kandydowania w poznańskim 'obwarzanku'. Ale ona zrezygnować nie zamierza. Okręg ten w ramach paktu senackiego przypada Platformie Obywatelskiej" - pisał pod koniec lipca dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek. 

Kim jest Roman Giertych? 

Roman Giertych jest prawnikiem, w latach 1989-1994 był prezesem Młodzieży Wszechpolskiej, a w latach 2006-2007 - Ligi Polskich Rodzin. Był posłem na Sejm IV i V kadencji (2001-2007). W latach 2006-2007 był wicepremierem i ministrem edukacji narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Później jako adwokat był pełnomocnikiem m.in. Donalda Tuska.

Pakt senacki. Opozycja wierzy w zdobycie 60 mandatów

W pakcie senackim uczestniczą Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Lewica i PSL, a także środowiska samorządowe. Ugrupowania opozycyjne szacują, że ich wspólnym kandydatom uda się wywalczyć w jesiennych wyborach ponad 60 mandatów w 100-osobowym Senacie. Podobny pakt zawarto przed wyborami w 2019 r., co pozwoliło opozycji odebrać PiS-owi większość w izbie wyższej. Wówczas PO uzyskała 43 mandaty, Koalicja Polska-PSL - trzy, a SLD - dwa. Do Senatu dostało się też czworo senatorów niezależnych - Krzysztof Kwiatkowski, Lidia Staroń, Wadim Tyszkiewicz i Stanisław Gawłowski. 

Więcej o: