Wybory parlamentarne odbędą się prawdopodobnie 15 października. Sondaże wskazują, że największą szansę na wygranie ma PiS, jednak partii najprawdopodobniej nie uda się stworzyć samodzielnego rządu. Drugie miejsce w sondażach zwykle przypada Koalicji Obywatelskiej. W przypadku wygrania wyborów przez PiS naturalnym kandydatem na premiera będzie obecny szef rządu, Mateusz Morawiecki, a przy zwycięstwie KO - Donald Tusk. To właśnie o tych polityków zostali zapytani uczestnicy badania przeprowadzonego przez SW Research dla rp.pl.
Pracownia zapytała ankietowanych, kto byłby lepszym premierem Polski po jesiennych wyborach. Zaproponowano wybór między Mateuszem Morawieckim i Donaldem Tuskiem. 39,4 proc. respondentów uznało, że szefem rządu powinien zostać lider PO. 27,2 proc. ankietowanych wskazało Mateusza Morawieckiego. 33,4 proc. respondentów ocenia obu polityków tak samo. Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 6-7 czerwca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.
Z kolei z ostatniego rankingu zaufania do polityków IBRiS dla Onetu wynika, że Morawiecki i Tusk cieszą się podobnym poziomem zaufania, ze wskazaniem na obecnego premiera. Morawieckiemu ufa 36,7 proc. ankietowanych, Tuskowi - 33,1 proc.
Według konstytucji przeprowadzenie wyborów parlamentarnych prezydent RP zarządza nie później niż na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Źródła Onetu twierdzą, że prezydent Andrzej Duda nie będzie spieszył się z ogłoszeniem oficjalnej daty tegorocznych wyborów i poda ją w najpóźniejszym możliwym terminie, czyli 12 sierpnia.
Przypomnijmy: Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu w 2019 r. zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., Lewica - 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc. Obecnie w klubie PiS zasiada 228 posłów, w klubie KO - 126, Lewicy - 44, Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści - 24, w kole poselskim Konfederacji - 12, kole Polska 2050 - 7, kole Porozumienia - 5. Po trzech posłów zrzeszają koła Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia, Polskie Sprawy i Polska Partia Socjalistyczna. Pięciu posłów jest niezrzeszonych.