Jest nowy sondaż. Wzrost PO, opozycja z większością w Sejmie. Ale przewaga jest krucha

W najnowszym sondażu United Surveys wynik Platformy Obywatelskiej wzrósł w stosunku do badania sprzed dwóch tygodni. Jeśli jednak wziąć pod uwagę liczbę mandatów, przewaga koalicji dzisiejszych sił opozycyjnych zmalała w stosunku do poprzedniego sondażu.
Zobacz wideo Marsz 4 czerwca na nagraniu z drona

W niedzielę "Dziennik Gazeta Prawna" i RMF FM opublikowały wyniki sondażu poparcia dla partii, który przeprowadziła pracownia United Surveys w dniach 2-4 czerwca, czyli tuż przed niedzielnym marszem zorganizowanym przez siły opozycyjne. Wynika z niego, że na Prawo i Sprawiedliwość głos chce oddać 32,8 proc. badanych, co oznacza wzrost o 0,5 pkt. proc. w porównaniu do badania przeprowadzonego w okresie 19-21 maja. 

Sondaż wyborczy. Opozycja ma większość w Sejmie, ale przewaga jest krucha

Druga w zestawieniu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,2 proc. (wzrost o 1,5 pkt. proc.). Trzecia Droga, czyli PSL i Polska 2050, uzyskała wynik na poziomie 11,3 proc. (spadek o 2,8 pkt. proc.). Na Konfederację zagłosować chce 10,8 proc. (wzrost o 0,9 pkt. proc.). Natomiast na Lewicę 8,7 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Wynik Agrounii to 0,4 proc. "Nie wiem" - takiej odpowiedzi udzielił 8,8 proc. 

"Przeliczenie na mandaty obecnego badania pokazuje, że opozycja anty-PiS słabnie w porównaniu z poprzednim badaniem" - informuje w swoim artykule "Dziennik Gazeta Prawna". - PiS niezmiennie utrzymuje prowadzenie, jednak bez szans na przedłużenie samodzielnych rządów. Większość mogłaby zostać utworzona przez koalicję dzisiejszej partii rządzącej z Konfederacją - dodaje. 

Przewaga po tej stronie jest jednak niewielka (jedynie dwa mandaty ponad większość), więc nawet niewielkie zmiany nastrojów społecznych lub struktury poszczególnych elektoratów mogą całkowicie zmienić sytuację - komentuje politolog Maciej Onasz. Zdaniem dr. hab Jarosława Flisa koalicja KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy uzyskałaby w Sejmie większość (231 mandatów). PiS i Konfederacja razem mieliby 228 mandatów. To by oznaczało, że przewaga opozycji nad ewentualną prawicową koalicją zmniejsza się. Pod koniec maja badanie wskazywało na 242 mandaty dla dzisiejszej opozycji. 

Wybory parlamentarne 2019

Przypomnijmy: Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu w 2019 r. zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., Lewica - 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc.

Obecnie w klubie PiS zasiada 228 posłów, w klubie KO - 125, Lewicy - 44, Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści - 24, w kole poselskim Konfederacji - 9, kole Polska 2050 - 6, kole Porozumienia - 4. Po trzech posłów zrzeszają koła Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia, Lewica Demokratyczna, Polskie Sprawy i Wolnościowcy. Sześciu posłów jest niezrzeszonych. Jeden reprezentuje mniejszość niemiecką.

Sondaż został przygotowany przez "United Surveys" w dniach 02-04 czerwca na próbie 1000 osób.

Więcej o: