Z kim PiS mógłby stworzyć koalicję po wyborach? Polacy mają swoje typy. Wśród nich także KO i Lewica

Sondaże nie dają obecnie jednoznacznej odpowiedzi, kto będzie rządził po wyborach. Pytanie jednak, co zrobi PiS, jeśli będzie miał szansę na stworzenie wspólnego rządu z koalicjantem? O to zostali zapytani uczestnicy sondażu SW Research dla rp.pl. Niektóre odpowiedzi mogą zaskakiwać.

Ostatnie sondaże wskazują, że żadna z partii, nawet rządzące obecnie Prawo i Sprawiedliwość, może nie uzyskać w jesiennych wyborach parlamentarnych samodzielnej większości. Oznacza to teoretycznie dwa możliwe scenariusze - rząd koalicyjny KO, Lewicy, Polski 2050 i PSL lub wspólny rząd PiS-u i Konfederacji (oba ugrupowania zaprzeczają jednak, że mogłyby nawiązać polityczną współpracę). Wybory, według doniesień Onetu, odbędą się 15 października. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie prezydent Andrzej Duda.

Zobacz wideo Tusk w Lidzbarku, czyli pomiatanie Morawieckim, rada dla ósmoklasistów, darmowe leki i krowa

SW Research w sondażu dla rp.pl zapytał Polaków o to, kto ich zdaniem mógłby zostać koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości, gdyby KO, Lewica, PSL i Polska 2050 nie uzyskały wspólnie większości. 36,5 proc. badanych uznało, że nie widzi koalicjanta dla PiS. 20,9 proc. wskazało na Konfederację. Co może być zaskakujące, 6,2 proc. ankietowanych uznało, że takim koalicjantem mogłyby być PSL i Polska 2050 (startujące wspólnie w wyborach jako Trzecia Droga). 4,8 proc. wskazało na Koalicję Obywatelską, a 3 proc. na Lewicę. 28,6 proc. udzieliło odpowiedzi "nie mam zdania".

Kto mógłby być koalicjantem PiS? Jest sondaż

Sondaż został przeprowadzony w dniach 23-24 maja wśród użytkowników panelu on-line SW Panel. W badaniu wzięło udział 800 pełnoletnich osób dobranych w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania, uwzględniono też zmienne społeczno-demograficzne.

Obecnie Prawo i Sprawiedliwość rządzi wraz z dwoma koalicjantami - Suwerenną Polską i Partią Republikańską. W klubie PiS zasiada obecnie 228 posłów, jednak Zjednoczoną Prawicę wspierają w głosowaniach też parlamentarzyści Kukiz'15, członkowie koła Polskie Sprawy oraz dwaj posłowie niezrzeszeni - Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.

Więcej o: