Sondaż: Złe wieści dla Kaczyńskiego - nawet Konfederacja mu nie pomoże. Ziobro poza Sejmem

PiS, mimo że wciąż może liczyć na największe poparcie, po wyborach nie będzie w stanie rządzić - wynika z sondażu United Surveys. Co ciekawe, sejmowej większości nie zapewni partii Jarosława Kaczyńskiego nawet potencjalna koalicja z Konfederacją.

Z sondażu przygotowanego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że podczas jesiennych wyborów parlamentarnych będziemy mieć do czynienia ze słabą frekwencją. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, wzięłoby w nich udział bowiem tylko 50,1 proc. respondentów. Aż 21,4 proc. badanych deklaruje, że "zdecydowanie" nie chce pójść do urn wyborczych.

Zobacz wideo "Jako Lewica jesteśmy otwarci na jedną listę"

Na największe poparcie wciąż może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 31,3 proc. ankietowanych. Na wyborczym podium znalazły się jeszcze Koalicja Obywatelska (24,7 proc.) oraz koalicja PSL-Polska 2050 (14,6 proc.). Do Sejmu weszłyby jeszcze dwa ugrupowania: Lewica z wynikiem 9,6 proc., a także Konfederacja, którą popiera 8,7 proc. badanych.

Progu wyborczego (5 proc.) nie przekroczyłaby natomiast partia Zbigniew Ziobry. Na Suwerenną Polskę głosować chce 1,2 proc. respondentów. Z kolei 9,9 proc. osób nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos.

Koalicja antyrządowa z większością

Jak powyższe rezultaty przekładają się na miejsca w Sejmie? Z obliczeń prof. Jarosława Flisa, socjologa i eksperta ds. systemów wyborczych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wynika, że Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby 177 mandatów. To oznacza, że formacja Jarosława Kaczyńskiego nie byłaby w stanie samodzielnie rządzić - do tego potrzebne jest bowiem co najmniej 231 miejsc w izbie. Pozostałe partie mogłyby wprowadzić do Sejmu:

  • Koalicja Obywatelska - 136 posłów,
  • PSL-Polska 2050 - 72,
  • Lewica - 40,
  • Konfederacja - 34.

Z tego wynika - jak podkreśla RMF FM - że PiS z Konfederacją zyskiwałby 211 mandatów, przy 248 mandatach poselskich tworzących potencjalną koalicję antyrządową (KO, PSL-Polska 2050, Lewica). Oznacza to, że również w takiej koalicji Prawo i Sprawiedliwość nie miałoby sejmowej większości.

Sondaż United Surveys został przeprowadzony dla dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" w dniach 5-7 maja 2023 roku na próbie 1000 osób.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: