Jest nowy sondaż wyborczy. PiS wygrywa, ale to opozycja rządzi. Jednym głosem

Prawo i Sprawiedliwość wciąż może liczyć na największe poparcie - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Na obecną partię rządzącą chce głosować niemal jedna trzecia Polaków. O swoją sejmową przyszłość mogą się martwić politycy Agrounii i Porozumienia.

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Na partię Jarosława Kaczyńskiego oddanie głosu zadeklarowało 32,3 proc. respondentów. Na wyborczym podium znalazłyby się jeszcze Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 24,2 proc. oraz PSL-Polska 2050, na którą głosować chce 13,7 proc. ankietowanych.

Zobacz wideo "Macierewicz opowiada swoje fantastyczne historie"

PiS wygrywa, opozycja rządzi

Do Sejmu - jak wynika z sondażu - dostałyby się jeszcze dwa ugrupowania: Konfederacja z wynikiem 9,8 proc. i Nowa Lewica, którą popiera 9 proc. badanych. Progu wyborczego nie przekroczyłaby natomiast koalicja Agrounii i Porozumienia, która uzyskałaby 0,2 proc. głosów. Z kolei 10,8 respondentów nie wie, na kogo chciałoby zagłosować.

Dr Maciej Onasz z Katedry Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego przeliczył wyniki partii na liczbę mandatów. Wynika z tego, że PiS mógłby liczyć na 188 miejsc w Sejmie, a KO - 129. PSL-Polska 2050 mogłyby otrzymać 68 mandatów, Konfederacja - 40, a Lewica - 34. - Wyniki symulacji wskazują, że większość zdobyłaby dzisiejsza opozycja liberalna, ale jest to minimalne zwycięstwo (231, czyli 1 głos). Zatem nawet minimalne różnice w rozkładzie głosów między okręgami mogłyby decydować o tym, kto faktycznie miałby większość - wyjaśnił ekspert "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

RMF FM podkreśla, że wielu obywateli polskich nie chce głosować - aż 23,7 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie" nie chce brać udziału w wyborach, a 16 proc. - "raczej nie". Natomiast 35,6 wskazało, że "zdecydowanie" chce. "Raczej" chce oddać głos 19,3 proc. badanych.

Wybory parlamentarne odbędą się jesienią tego roku. Dokładana data nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że będzie to niedziela między 15 października a 5 listopada.

Sondaż został przeprowadzony przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" w dniach 21-23 kwietnia 2023 roku na próbie 1000 osób metodą CATI & CAWI.

Marta Kubacki, Dawid Kubacki Kubacki mówi, przez co przeszła jego żona. Było źle. "Okazało się przy wybudzaniu"

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: