Kto powinien być twarzą kampanii wyborczych PO i PiS? Wyborcy nie chcą ani Tuska, ani Kaczyńskiego

Donald Tusk nie powinien być już ani liderem PO, ani twarzą kampanii tej partii - tak w czasie badania IBRiS dla "Wydarzeń" i Polsat News wskazali wyborcy, którzy woleliby w tej roli zobaczyć Rafała Trzaskowskiego. Natomiast na czele kampanii PiS nie chcą Jarosława Kaczyńskiego.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby Zjednoczona Prawica. Jak wynika z sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" i Polsat News, obóz rządzący mógłby liczyć na poparcie na poziomie 33,5 proc. Na wyborczym podium znalazłyby się jeszcze Koalicja Obywatelska z wynikiem 23,6 proc. głosów oraz Konfederacja, na którą oddanie głosu deklaruje 11,8 proc. respondentów. Badanie pokazuje, że do Sejmu weszłyby również trzy inne partie: Lewica (9,5 proc.), Polska 2050 Szymona Hołowni (8 proc.) i PSL-Koalicja Polska (6,5 proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłaby koalicja Porozumienia i Agrounii, z kolei 6,3 proc. badanych nie wie, na kogo chciałoby zagłosować.

Zobacz wideo Dutkiewicz: PiS zawsze było w kwestiach społecznych bardziej po lewej stronie

Kto powinien być twarzą kampanii największych partii?

W czasie badania zapytano ankietowanych także o to, kto ich zdaniem powinien być liderem Platformy Obywatelskiej. Obecnego przewodniczącego partii wskazało 17,5 proc. respondentów, natomiast 33,2 proc. widziałoby na tym stanowisku Rafała Trzaskowskiego. Z sondażu IBRiS wynika, że to właśnie prezydent Warszawy powinien być twarzą kampanii wyborczej PO - uważa tak 44,9 proc. badanych, głównie kobiety i osoby młodsze. Zaledwie 10,3 proc. ankietowanych chciałoby, aby kampanię tego ugrupowania firmował Donald Tusk.

Z kolei jako twarzą kampanii Prawa i Sprawiedliwości wyborcy widzieliby Mateusza Morawieckiego. Tego chciałoby 27,6 proc. respondentów. Dalej badani wskazywali Jarosława Kaczyńskiego (16,4 proc.) oraz Beatę Szydło (10 proc.). Natomiast 18 proc. uważa, że twarzą kampanii PiS powinien być inny polityk.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: