Polacy nie chcą koalicji PiS-Konfederacja. Uważają, że będą źle rządzić krajem [SONDAŻ]

Ponad 60 proc. Polaków uważa, że rząd PiS-Konfederacja byłby niekorzystny dla kraju - wynika z sondażu United Surveys dla WP. Za taką koalicją opowiada się większość wyborców Zjednoczonej Prawicy. Innego zdania są sympatycy opozycji.

Prawo i Sprawiedliwość może wygrać (z przewagą 8 pkt proc. nad drugą Koalicją Obywatelską) jesienne wybory parlamentarne - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Zwycięstwo to nie pozwoli jednak partii Jarosława Kaczyńskiego na samodzielne rządy, dlatego też coraz częściej pojawiają się głosy o możliwej koalicji z Konfederacją, której poparcie zdecydowanie wzrosło w ostatnim czasie.

Zobacz wideo Uczestniczka spotkania skradła Tuskowi show! Tusk: Miłość nie wybiera

Sondaż: Rząd PiS-Konfederacja niekorzystny dla Polski

Podczas badania United Surveys zapytano respondentów o to, co myślą o koalicji PiS i Konfederacji. Ponad 60 proc. z nich podkreśliło, że taki rząd byłby niekorzystny dla kraju: 19,2 proc. wybrało odpowiedź "raczej zły", a aż 42,4 proc. zaznaczyło, że byłby on "zdecydowanie zły dla Polski". 20,1 proc. ankietowanych wskazało natomiast, że taka koalicja rządząca byłaby "raczej dobra" dla kraju, a jedynie 2,3 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie dobra". Z kolei 16 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

"Póki Kaczyński jest liderem PiS...". Konfederacja stawia zaporowe warunki

Wirtualna Polska podkreśla, że 53 proc. badanych wyborców Zjednoczonej Prawicy uważa, że rząd PiS-Konfederacja byłby korzystny dla Polski. Jednak tylko 7 proc. twierdzi, że byłby to "zdecydowanie dobry" rząd. Z kolei sympatycy opozycji w większości są zdania, że byłby to "zdecydowanie zła" koalicja. Taką odpowiedź wskazało 64 proc. osób.

Wśród niezdecydowanych respondentów nikt nie wskazał odpowiedzi, że wspólne rządy Konfederacji i PiS będą "zdecydowanie dobre" dla Polski. Za to 17 proc. odparło, że "raczej dobre, 20 proc. - "raczej złe", a 27 proc. - "zdecydowanie złe".

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 31.03-02.04.2023 roku na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Wywiady Sroczyńskiego "Oszołom, ale na gospodarce się zna". Platforma szykuje sojusz z Mentzenem?

Korwin-Mikke: Możemy rządzić z PiS

Przypomnijmy, kilka dni temu w rozmowie z "Super Expressem" Janusz Korwin-Mikke powiedział, że Konfederacja po wyborach parlamentarnych, które odbędą się na jesieni, może przeprowadzić rozmowy koalicyjne. Polityk dodał dalej, że dialog taki mógłby zostać przeprowadzony zarówno z Prawem i Sprawiedliwością, jak i Platformą Obywatelską. - Trzeba zobaczyć, która strona więcej zaproponuje z naszego programu. To będą ciężkie targi, bo nam nie zależy na posadach, tylko na programie - powiedział. Poseł zaznaczył też, że ze względu na światopogląd, to zdecydowanie bliżej jest im do PiS. - Gospodarczo niestety nie - dodał o partii Jarosława Kaczyńskiego. 

Więcej o: