Polacy przekonani o wygranej Zjednoczonej Prawicy. Elektorat PiS twardszy niż diament [SONDAŻ]

Wyborcy Zjednoczonej Prawicy uważają, że to właśnie ona idzie po zwycięstwo wyborcze i nikt z tego elektoratu nie wierzy w wygraną opozycji. Rośnie też liczba Polaków przekonana o triumfie wyborczym PiS-u. Takie zdanie ma 46,7 proc. wyborców, a w październiku było to 32,2 proc. - to wnioski z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski.
Zobacz wideo Morawiecki sprzeciwia się decyzji MKOl-u: Co to jest za podejście do tematu?!

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski przez United Surveys wynika, że 46,7 proc. badanych jest przekonanych o wygraniu przez Zjednoczoną Prawicę wyborów parlamentarnych (oraz utworzeniu przez nią nowego rządu). 17,1 proc. Polaków uważa z kolei, że najlepszy wynik osiągnie ZP, ale to opozycja stworzy rząd. Jedynie 14,6 proc. ankietowanych oceniło, że w wyborach zwycięży jeden z komitetów opozycji i to on będzie rządzić. 21,6 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie. Pracownia zauważa, że obecnie przekonanie o wygranej PiS ma 46,7 proc. wyborców, a w październiku było to 32,2 proc. Za to w przypadku Koalicji Obywatelskiej - w październiku przekonanie o wygranej ugrupowania wynosiło 23,2 proc., obecnie jest to 15,1 proc.

Elektorat Zjednoczonej Prawicy mocno wierzy w zwycięstwo ugrupowania - 84 proc. Nikt z tej grupy nie uważa, że wybory wygra opozycja, a zaledwie 6 proc. uważa, że ZP wygra, ale kto inny stworzy rząd. Wyborcy PiS to głównie mężczyźni (53 proc.) w wieku 40-49 lat (65 proc.), mieszkający na wsi (56 proc.), posiadający wykształcenie od podstawowego do średniego nieukończonego (75 proc.). Na zwycięstwo jednego z komitetów opozycji i przejęcie przez nią władzy stawia z kolei 39 proc. ankietowanych, przede wszystkim kobiety (18 proc.) w wieku 18-29 lat (63 proc.), mieszkające w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców (17 proc.) i posiadające wykształcenie średnie ukończone, pomaturalne lub nieukończone wyższe (22 proc.). Badanie przeprowadzono w dniach 17-19 marca 2023 roku metodą CATI&CAVI na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Belgium EU Summit Ranking zaufania. Morawiecki z najgorszym wynikiem od pięciu lat

Ranking zaufania. Morawiecki z najgorszym wynikiem od pięciu lat

Z kolei IBRIS na zlecenie Onetu zapytał Polaków, komu ufają najbardziej. Z badania wynika, że na czele rankingu zaufania ponownie znalazł się Rafał Trzaskowski. Prezydentowi Warszawy ufa 43,1 proc. osób ankietowanych. To wzrost o 0,5 pkt proc. w stosunku do badania z lutego br. Jak czytamy, negatywne zdanie o Trzaskowskim ma 39,2 proc. respondentów (+0,9 pkt proc.), a neutralne 17,7 proc. (-1,4 pkt proc.). Na drugim miejscu w rankingu zaufania uplasował się Andrzej Duda. Prezydentowi ufa 41,5 proc. badanych, czyli mniej o 0,1 pkt proc. w porównaniu do lutego. 47,6 proc. ankietowanych (wzrost o 7 pkt proc.) nie ufa głowie państwa, a neutralny stosunek ma do niego 10,1 proc. (-6,5 pkt proc.). Trzecie miejsce przypadło premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. "Szefowi rządu ufa  35,7 proc. respondentów (o 2 pkt proc. mniej). To najgorszy wynik polityka od grudnia 2017 r. (wtedy 35,2 proc. zaufania), kiedy stanął na czele gabinetu. Nie ufa mu 56 proc. pytanych (+4,1 pkt proc.), a 7,5 proc. (-2,1 pkt proc.) miało o nim neutralne zdanie" - podaje Onet. Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 20-21 marca 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Więcej o: