Sondaże w polityce: informacja czy manipulacja? Debata na Gazeta.pl

Media, politycy i sami wyborcy kochają sondaże. Niestety, często zamiast informować o stanie rzeczywistości, dezinformują i wprowadzają w błąd. Mnogość firm badawczych, różne techniki badania opinii czy w końcu analiza tych danych i interpretacja powodują, że wyniki sondaży często wzajemnie sobie przeczą.

Jak czytać sondaże? Dlaczego rezultaty badań potrafią się skrajnie od siebie różnić? I jak nie dać się wprowadzić w błąd nierzetelnymi wynikami lub ich interpretacją? Przed zbliżającym się maratonem wyborczym Instytut Zamenhofa, Gazeta.pl oraz inicjatywa Sprawdzamy Sondaże zapraszają na debatę ekspertów, którzy rozwieją te i inne wątpliwości związane z badaniami preferencji politycznych w Polsce.

Zobacz wideo Cymański: Bardziej by mnie martwiły wzrosty poparcia dla PO, czy Lewicy niż Konfederacji

Jak czytać sondaże? Debata na Gazeta.pl

Debatę poprowadzi Paweł Prus, prezes Instytutu Zamenhofa. W dyskusji o roli sondaży w polityce udział wezmą eksperci:

  • dr Maciej Onasz, politolog z Zespołu Badań Wyborczych Uniwersytetu Łódzkiego;
  • Urszula Krassowska, dyrektorka zarządzająca Kantar Public;
  • Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej;
  • Jacek Gądek, dziennikarz Gazeta.pl.

Bez emocji, w merytoryczny sposób zaproszeni eksperci nie tylko odpowiedzą na kluczowe pytania związane z problematyką badania preferencji politycznych, lecz także przedstawią receptę na to, jak nie dać się sondażom zmanipulować. W trakcie debaty zostaną też przedstawione wnioski z raportu Sprawdzamy Sondaże podsumowującego trafność 121 sondaży i 51 prognoz opublikowanych w trakcie czterech ostatnich kampanii wyborczych.

Debata odbędzie się we wtorek 4 kwietnia o godz. 20:00 i będzie transmitowana na stronie głównej i w mediach społecznościowych Gazeta.pl.

Więcej o: