Wybory 2020. Kiedy Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności wyborów?

Tylko do czwartku 16 lipca wyborcy mogą składać do Sądu Najwyższego protesty w sprawie wyborów prezydenckich. Do kiedy SN ma rozstrzygnąć ich ważność? Kiedy w takiej sytuacji nastąpi zaprzysiężenie prezydenta?
Zobacz wideo Kto przegrał te wybory? Trzaskowski, PO czy opozycja? Komentarze po wyborach prezydenta w Polsce

Zgodnie z komunikatem Sądu Najwyższego wyborcy mają trzy dni od dnia podania wyników wyborów na wniesienie skargi przeciwko ważności wyboru prezydenta RP w 2020 roku. Może on dotyczyć naruszeń, jakie miały miejsce podczas pierwszej i drugiej tury wyborów prezydenckich.

Wybory 2020. Sąd Najwyższy ma 21 dni na podjęcie decyzji o ważności wyborów

Państwowa Komisja Wyborcza nie później niż 14 dni po podaniu wyników wyborów przesyła sprawozdania marszałkowi Sejmu i Sądowi Najwyższemu. Na podstawie tego dokumentu oraz po rozpoznaniu protestów wyborczych, SN rozstrzyga o ważności wyboru prezydenta.

Decyzja podejmowana jest przez Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zgodnie z ustawą izba ma na to 21 dni. Oznacza to, że ostatnim dniem na podjęcie uchwały w sprawie ważności wyborów prezydenta RP jest poniedziałek 3 sierpnia.

Pierwsza kadencja Andrzeja Dudy mija z kolei w czwartek 6 sierpnia. Tego dnia też nowo wybrany prezydent składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego. Jeśli Sąd Najwyższy stwierdzi nieważność wyborów, to marszałek Sejmu będzie miała pięć dni na podanie terminu nowych wyborów prezydenckich.

Więcej o: