Wybory 2020. Kiedy Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności wyborów?

Tylko do czwartku 16 lipca wyborcy mogą składać do Sądu Najwyższego protesty w sprawie wyborów prezydenckich. Do kiedy SN ma rozstrzygnąć ich ważność? Kiedy w takiej sytuacji nastąpi zaprzysiężenie prezydenta?
Zobacz wideo Kto przegrał te wybory? Trzaskowski, PO czy opozycja? Komentarze po wyborach prezydenta w Polsce

Zgodnie z komunikatem Sądu Najwyższego wyborcy mają trzy dni od dnia podania wyników wyborów na wniesienie skargi przeciwko ważności wyboru prezydenta RP w 2020 roku. Może on dotyczyć naruszeń, jakie miały miejsce podczas pierwszej i drugiej tury wyborów prezydenckich.

Wybory 2020. Sąd Najwyższy ma 21 dni na podjęcie decyzji o ważności wyborów

Państwowa Komisja Wyborcza nie później niż 14 dni po podaniu wyników wyborów przesyła sprawozdania marszałkowi Sejmu i Sądowi Najwyższemu. Na podstawie tego dokumentu oraz po rozpoznaniu protestów wyborczych, SN rozstrzyga o ważności wyboru prezydenta.

Decyzja podejmowana jest przez Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zgodnie z ustawą izba ma na to 21 dni. Oznacza to, że ostatnim dniem na podjęcie uchwały w sprawie ważności wyborów prezydenta RP jest poniedziałek 3 sierpnia.

Pierwsza kadencja Andrzeja Dudy mija z kolei w czwartek 6 sierpnia. Tego dnia też nowo wybrany prezydent składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego. Jeśli Sąd Najwyższy stwierdzi nieważność wyborów, to marszałek Sejmu będzie miała pięć dni na podanie terminu nowych wyborów prezydenckich.