Sztab Trzaskowskiego o protestach wyborczych. "Ponad pół miliona głosów jest nie do odrobienia"

Sztab Rafała Trzaskowskiego zapowiada, że będzie składał protesty wyborcze - podaje RMF FM. Jednocześnie sztabowcy kandydata Koalicji Obywatelskiej są zdania, że na zmianę wyniku nie ma co liczyć. - Ponad pół miliona głosów jest nie do odrobienia - powiedział anonimowo jeden ze współpracowników Trzaskowskiego.

Z informacji przekazanych przez RMF FM wynika, że sztab Rafała Trzaskowskiego będzie składał protesty wyborcze. Przypomnijmy, że według danych z 99,99 proc. komisji, wybory prezydenckie wygrał je Andrzej Duda, zdobywając 51,08 proc głosów. Różnica między kandydatami była bardzo mała - na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 48,92 proc. osób. Już po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników pojawiły się informacje, że część wyborców będzie chciała składać protesty wyborcze - chodziło m.in. o osoby, które chciały oddać głosy za granicą, ale nie wydano im kart do głosowania.

Zobacz wideo Bielecki: "Duda powinien robić wszystko inaczej, niż zapowiadał w kampanii"

Protesty wyborcze po ogłoszeniu wyników. Polityk PO: "nie widzę możliwości podważenia wyniku"

Cytowany przez RMF FM polityk z władz PO poinformował, że protesty wyborcze "należy złożyć choćby tylko z szacunku dla tych wszystkich, którzy zagłosowali za granicą, choć wiązało się to często z dużymi wyrzeczeniami". Jak dodał, wybory nie były uczciwe, bo media publiczne zdecydowanie faworyzowały Andrzeja Dudę, a Rafał Trzaskowski był w nich otwarcie krytykowany,

Jednak nie widzę możliwości podważenia tego wyniku - powiedział, dodając, że w PO również "nikt nie wierzy w powodzenie takiego protestu przed sądem.

Taką narrację powtórzył także polityk ze sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego. - Ponad pół miliona głosów jest nie do odrobienia - zaznaczył.

Protesty wyborcze można składać do Sądu Najwyższego na piśmie nie później niż trzy dni po podaniu do publicznej wiadomości przez PKW całościowych wyników wyborów. Sąd Najwyższy ma na ich rozpoznanie 21 dni. 

Czytaj więcej: Jak złożyć protest wyborczy i w jakich okolicznościach można to zrobić?

Więcej o: