RCB wyjaśnia, dlaczego rozesłało alert. "Przepisy istotne dla bezpieczeństwa epidemicznego"

W sobotę, tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich, Polacy otrzymali niecodzienny alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Informowano w nim m.in. o tym, że bez kolejki będą mogły głosować osoby powyżej 60. roku życia. Teraz RCB tłumaczy, że użycie alertu było konieczne ze względu na "istotne dla bezpieczeństwa epidemicznego przepisy".

Alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wykorzystywane są w sytuacjach nadzwyczajnych - wówczas, kiedy występuje zagrożenie życia lub zdrowia na znaczącym obszarze. I tak w ostatnim czasie wiadomości ostrzegały Polaków m.in. przed silnym wiatrem czy burzami z gradem. Jednak w sobotę obywatele dostali powiadomienie o niecodziennej treści.

"II tura wyborów prezydenckich w niedzielę 12.07. Osoby 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki" - brzmiał komunikat.

Alert RCB dotyczący drugiej tury wyborówAlert RCB dotyczący drugiej tury wyborów RCB

Wybory prezydenckie 2020. Alert RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa tłumaczyło na swojej stronie internetowej, że alert został wysłany "w związku ze zmianą zasad obsługi wyborców przez obwodowe komisje wyborcze". Chodzi o nowelizację rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, z której wynika także, że poza kolejnością do lokali mogły wchodzić również osoby z dziećmi do lat 3 oraz "osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie".

Te informacje w alercie się jednak nie znalazły, nie przypomniano również np. o konieczności zakrywania ust i nosa oraz zachowania odstępu.

"SMS może zawierać tylko 160 znaków, stąd nie wszystkie informacje zawarte w nowelizacji mogły się w wiadomości znaleźć" - tłumaczy portalowi Konkret24 Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Przedstawicielka RCB dodaje, że wszystkie informacje zawarte w nowelizacji znalazły się na stronie internetowej.

"Przepisy, istotne dla bezpieczeństwa epidemicznego, weszły w życie krótko przed wyborami, stąd decyzja o użyciu Alertu RCB, który jest narzędziem umożliwiającym szybkie dotarcie do tak szerokiego grona odbiorców" - podkreśla Anna Adamkiewicz w oświadczeniu przesłanym portalowi Konkret24.

Zobacz wideo Czego opozycja powinna nauczyć się na ostatnich wyborach? Odpowiada Leszek Miller
Więcej o: