Protest wyborczy to wniosek, w którym wskazuje się na nieprawidłowości formalne związane z przeprowadzeniem wyborów, które mogły wpłynąć na ich ostateczny wynik. Najdalej idącym skutkiem protestu wyborczego jest podjęcie uchwały o nieważności wyborów.
Protest wyborczy trzeba wnieść na piśmie do Sądu Najwyższego. Nie ma możliwości wysłania protestu za pomocą poczty elektronicznej lub e-PUAP, ale można to zrobić za pośrednictwem Poczty Polskiej. Wyborcy, którzy głosowali za granicą, mogą przekazać protest wyborczy konsulowi, a ci głosujący na statku - kapitanowi. W takim przypadku konieczne jest dołączenie do protestu zawiadomienia o ustanowieniu swojego pełnomocnika zamieszkałego w kraju. Bez niego protest nie zostanie rozpatrzony.
Protest wyborczy można zgłosić nie później niż w trzeci dzień od dnia podania wyniku wyborów do publicznej wiadomości przez Państwową Komisję Wyborczą.
W proteście wyborczym trzeba sformułować konkretny zarzut i wskazać dane, które świadczą o tym, że doszło do nieprawidłowości, które mogły zaważyć na wyniku wyborów. Należy także dołączyć lub wskazać dowody na potwierdzenie swojego stanowiska. Protest wyborczy może dotyczyć m.in. takich spraw jak: